Centrum nefrologii SPSK4

i

Autor: Łukasz Głaczkowski, SPSK4

Inwestycje w zdrowie

W Lublinie działa już nowa stacja dializ. Przyjmie więcej pacjentów

2023-12-04 9:29

Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie otworzył stację hemodializ. To pierwszy etap budowy Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii. Lada chwila ruszają prace w klinice nefrologii.

To zdecydowanie później niż zakładał pierwotny plan. Otwarcie centrum planowano już na sierpień. Opóźnienia wynikają m.in. z przedłużającego się przetargu. Główne założenie jednak się nie zmieniły.

Całość powiększy się w sumie aż o 1000 metrów kwadratowych. Nowa stacja dializ jest prawie dwukrotnie większa od poprzedniej i jak mówi dr Radosław Starownik, dyrektor SPSK4, nie tylko jest otwarta, ale i już działa.

Jesteśmy w stanie sprostać potrzebom i służyć naszym pacjentom – podkreślił w czasie piątkowego otwarcia.

Stacja ma 19, czyli o sześć stanowisk więcej, co ma zwiększyć przyjęcia nawet o jedną trzecią. Z kolei dzięki nowej aparaturze ma skrócić się hospitalizacja chorych.

To ważne, bo jak podkreśla prof. Wojciech Załuska, szef kliniki nefrologii: Liczba pacjentów z chorobami nerek rośnie.Najczęstszą przyczyną przewlekłej choroby nerek jest ciągle cukrzyca – dodaje. – Wciąż mamy też masę ostrych niewydolności nerek pocovidowych – zauważa.

W czasie pandemii w placówce dializowanych było ok. 1100 pacjentów. Teraz także tym pacjentom można pomóc, bo wśród nowych stanowisk do dializ pojawiły się te dla pacjentów zakaźnych. Są też inne udogodnienia.

Mamy najlepiej oczyszczoną wodę. Mamy znakomite urządzenia, które służą do hemodializy jako hemodiafiltracji, czyli takiej wspomaganej metody, która szczególnie atrakcyjna jest u pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi. Mamy tutaj wszystko, co potrzeba do izolacji pacjentów m.in. z covidem lub z powodu innych przyczyn – wymienia prof. Załuska.

Budowa stacji hemodializ to pierwszy etap inwestycji. Jeszcze w grudniu rusza remont kliniki nefrologii.

Mowa jest o zwiększeniu liczby łóżek z 20 do 29 i przeniesieniu ośrodka dializ otrzewnowych. Izolatki zyskają także pacjenci zakaźni.

Stacja hemodializ znajduje się tuż przy wejściu do szpitala od strony Izby Przyjęć Planowych. Składa się z dwóch części nadziemnych z częściowym podpiwniczeniem od strony wschodniej. Z kliniką nefrologii połączona jest przeszklonym łącznikiem.

Przyszła zima do Lublina. Jest biało i ciągle pada

Wartość inwestycji to ponad 26 mln 615 tys. zł. Dofinansowanie pochodzi z budżetu państwa.

Świąteczne iluminacje zaczynają ozdabiać centrum Lublina. Wraca też napis „I love Lublin”

Źródło: W Lublinie działa już nowa stacja dializ. Przyjmie więcej pacjentów