W tym miejscu książki dostają nowe życie. Tak działa Książkowy Azyl

2022-01-08 16:30 OM
W tym miejscu książki dostają nowe życie. Tak działa Książkowy Azyl
Autor: zdjęcie nadesłane, Książkowy Azyl

W Lublinie książki mogą znaleźć swój azyl. W naszym mieście powstało miejsce, które pomaga uchronić książki przed śmietnikiem i zniszczeniem. Jest to Książkowy Azyl.

To półki, a na nich kilkaset książek. Jedne nowsze, drugie starsze. Właśnie tak wygląda Książkowy Azyl. Jest to miejsce, dzięki któremu książki mogą dostać nowe życie. Zachęcają do tego twórcy tego miejsca.

- Książkowy Azyl to inicjatywa polegająca na popularyzowaniu czytelnictwa oraz ponownego wykorzystania książek - mówi Radosław Szlązak, koordynator Książkowego Azylu. - Z jednej strony pomagamy pozbyć się zalegających książek, z drugiej strony staramy się dotrzeć z książkami do zainteresowanych daną tematyką grup odbiorców. Przy okazji dbamy też o środowisko. Zamiast wyrzucać książkę możemy podarować jej drugie życie, dając przy tym wiele radości.

Do Książkowego Azylu trafiają książki z wielu miejsc.

- Najczęściej są to dobrowolnie oddawane książki, np. z ogłoszeń na Facebooku lub bezpośrednio przynoszone przez darczyńców - dodaje Szlązak. - Współpracujemy też z blogiem recenzenckim, który dostarcza nam nieco nowsze książki. Obecnie zebraliśmy już ponad pół tysiąca książek.

Co dzieje się z książkami, gdy już trafią do Książkowego Azylu?

- Książki najpierw są sprawdzane w jakim są stanie, a następnie katalogowane, aby przyporządkować je do konkretnej grupy tematycznej. Dalej już tylko szukamy chętnych instytucji lub osób potrzebujących akurat tego typu książek. Każdy może do nas napisać i postaramy się coś znaleźć - dodaje koordynator Książkowego Azylu.

Książki do Książkowego Azylu może oddać każdy. Ich tematyka może być dowolna. Ważne jednak, żeby były w takim stanie, w jakim sami chcielibyśmy je otrzymać.

Okazuje się, że mieszkańcy Lublina bardzo polubili Książkowy Azyl.

- Jesteśmy mile zaskoczeni odzewem - mówi Szlązak. - Sporo osób zgłosiło się do nas oferując swoje książki od kilku sztuk po kilkanaście pudełek. Z drugiej strony kilku miłośników fantastyki i historii skorzystało już z Książkowego Azylu znajdując coś co ich zainteresowało. Jak się okazuje wiele osób nie chce tak po prostu wyrzucać książek na śmietnik, tylko woli je przekazać dalej.

Sonda
A ty co robisz ze starymi książkami?

Książki, które nam zbywają sami możemy dostarczyć do Książkowego Azylu. W przypadku większej ilości możemy także zamówić dla nich specjalny transport.

Stacjonarna zbiórka książek prowadzona jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 w Inkubatorze Technologicznym przy ul. Frezerów 3 w Lublinie. Szczegóły znajdziecie na ksiazkowyazyl.pl.

Źródło: W tym miejscu książki dostają nowe życie. Tak działa Książkowy Azyl
Nasi Partnerzy polecają