Wdowy milcząco przeszły przez Lublin. Był to protest przeciwko budowie kopani węgla przy Poleskim Parku Narodowym

2021-05-23 14:37

Czerwone i niebieskie wdowy przeszły przez Lublin w niedzielne południe. Był to performance przygotowany przez ruch klimatyczny Extinction Rebellion. Milczące wdowy w swoim przemarszu chciały wyrazić sprzeciw wobec planów budowy nowej kopalni węgla na terenach bezpośrednio sąsiadujących z Poleskim Parkiem Narodowym. Aktywiści chcą też zwrócić uwagę mieszkańców na ten problem.

Jeśli ta kopalnia powstanie, zniszczy istniejące tam ekosystemy bagienne, mokradła - mówi Błażej Miernikiewicz, aktywista Extinction Rebellion. - Chcemy zwrócić uwagę wojewody, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i powiedzieć, że oni mogą to jeszcze zatrzymać, zanim tam powstanie druga Rospuda, zanim zjadą się tam aktywiści z całej Polski i będą się tam przypinać do tych buldożerów. To wszystko jeszcze można zatrzymać. My nie pozwolimy na to, żeby ani jedna tona węgla wyjechała spod Poleskiego Parku Narodowego.

Aktywistki przeszły przez Lublin ubrane na czerwono i niebiesko. Czerwień symbolizuje krew wszystkich istot, które z powodu kryzysu klimatycznego znikają bezpowrotnie z powierzchni ziemi, ale także złość, gniew i niezgodę na to co się dzieje. Kolor niebieski natomiast symbolizuje smutek oraz wodę, która znika z naszych rzek, jezior.

Źródło: Wdowy milcząco przeszły przez Lublin. Był to protest przeciwko budowie kopani węgla przy Poleskim Parku Narodowym