Zaćma może być bardzo niebezpieczna dla kierowców

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay

Zaćma może być bardzo niebezpieczna dla kierowców

2022-01-03 9:23

Austriackie badania pokazały, że operacja zaćmy zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Pacjentom po zabiegu poprawia się zdolność i szybkość reakcji w czasie prowadzenia auta.

- Pogarszający się wzrok i postępująca zaćma, to nie tylko spadek komfortu życia, ale i realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia - mówi prof. Robert Rejdak kierownik Katedry Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej SPSK1 w Lublinie. - Przebadano kilkudziesięciu pacjentów, zarówno przed jak i po operacji zaćmy, wykazując, że obecność zaćmy bardzo upośledza reakcję na przeszkodę, wydłuża czas tej reakcji, wydłuża czas reakcji na hamowanie, wydłuża drogę hamowania, bardzo ogranicza ogólną orientację w terenie. Po przeprowadzeniu obustronnej operacji zaćmy wykazano istotną poprawę tych parametrów, co przełożyło się na bardzo duże zwiększenie bezpieczeństwa prowadzenia samochodu.

Badania były wykonane przy użyciu najnowszych symulatorów jazdy, które symulują prowadzenie samochodów w różnych warunkach.

- Zaćma często ujawnia się bardzo podstępnie, np. tylko upośledzeniem widzenia po zmroku, czy w nocy, kiedy nagle przestajemy widzieć przedmioty, kontrasty. Również światło nadjeżdżającego samochodu widoczne jest jako taka poświata. To bardzo przeszkadza w prowadzeniu samochodu - dodaje prof. Rejdak. 

Lubelscy okuliści apelują, aby nie zwlekać z operacją zaćmy, zwłaszcza jeżeli jest się kierowcą. A w lubelskiej Klinice zabiegi wykonywane są w dwuzmianowym trybie i systemie jednodniowym.​

Źródło: Zaćma może być bardzo niebezpieczna dla kierowców