Wiadukt im. Powstańców Węgierskich 1956 roku - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Google Street View

inwestycje

Czy wiadukt przy rondzie Bema doczeka się remontu? Przetarg na sporządzenie dokumentu projektowego zakończony niepowodzeniem

2023-11-10 14:18

Wiadukt im. Powstańców Węgierskich 1956 roku w Olsztynie, znajdujący się przy rondzie Bema wymaga remontu. Obiekt jest strategicznym punktem komunikacyjnym miasta, łączącym dzielnice Zatorza z resztą Olsztyna. Niestety ma już kilkadziesiąt lat i jego stan zaczął budzić wątpliwości.

Wiadukt im. Powstańców Węgierskich 1956 roku powstał w 1963 roku. Obiekt jest poprowadzony nad trzema liniami kolejowymi nr: 216, 220 i 353. Dzisiaj jest to bardzo ważny punkt, łączący Zatorze z resztą miasta. Niestety po 60 latach istnienia, trwałość wiaduktu zaczęła wzbudzać wątpliwości, dlatego też Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie zlecił wykonanie szczegółowej ekspertyzy obiektu.

- Na podstawie przeprowadzonych inwentaryzacji, ale także badań oraz obliczeń statystyczno-wytrzymałościowych konstrukcji, ustalono, że eksploatacja tego obiektu może odbywać się w chwili obecnej bez wprowadzenia jakichkolwiek ograniczeń. W trakcie szczegółowej kontroli stwierdzono występowanie uszkodzeń. Były to uszkodzenia dotyczące betonowej konstrukcji, ubytków oraz pęknięć. Do głównych nieprawidłowości wiaduktu należy zaliczyć uszkodzenia przegubów oraz łożysk, które są spowodowane nieszczelnym przykryciem dylatacyjnym – mówi Michał Koronowski, rzecznik olsztyńskiego ZDZITu. Ekspertyza wykazała również, że prace remontowe wiaduktu powinny zostać wykonane do końca 2025 roku.

W dalszej kolejności powstał przetarg na sporządzenie dokumentu projektowego na remont 30-tonowego wiaduktu. Niestety okazuje się, że nie pojawił się żaden chętny wykonawca na realizacje tego projektu. Obecnie Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu analizuje możliwość przeprowadzenia kolejnego postępowania przetargowego lub wyłonienia wykonawcy na innej drodze.

Posłuchaj: Michał Koronowski, rzecznik ZDZIT opowiada o ekspertyzie wiaduktu przy rondzie Bema oraz o planowym remoncie

QUIZ: Co Wiesz o Polsce? Prawdziwy patriota zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł nosi pierwszy Hymn Polski?
Źródło: Czy wiadukt przy rondzie Bema doczeka się remontu? Przetarg na sporządzenie dokumentu projektowego zakończony niepowodzeniem