Umowa na Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście podpisana

i

Autor: Urząd Miasta Olsztyn Umowa na "Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście" podpisana

Olsztyn. Niebawem ruszą prace w śródmieściu, szykują się spore zmiany

2021-07-01 20:59

Przystanek kolejowy Olsztyn Śródmieście niedawno został oddany do użytku. Niestety, teren w okolicy przystanku, nadal pozostawia wiele do życzenia. Aktualnie otoczenie można nazwać mało reprezentatywnym, a nawet zaniedbanym. Prace w tym miejscu ruszą niebawem i wiążą się z pewnymi niedogodnościami dla mieszkańców okolicy.

Ćwiczenia na plaży. Jak nie przytyć latem? | ESKA XD - Sportekspertka #26

Teren kończący ulicę 1 Maja przy przejściu podziemnym na Zatorze i nowo utworzonym peronie kolejowym od dawna nie prezentuje się dobrze, ale już wkrótce ma się to zmienić. Ostatniego dnia czerwca podpisana została umowa z wykonawcą dzięki której to miejsce zupełnie zmieni swoje oblicze.

- Prace rozpoczniemy od budowy sieci kanalizacji deszczowej - zapowiada właściciel Przedsiębiorstwa Budowlanego Skorłutowski, Jerzy Skorłutowski. - Pierwszą łopatę zamierzamy wbić jeszcze w wakacje.

Wykonawca będzie miał także za zadanie rozbiórkę ponad 50 garaży i budynków gospodarczych znajdujących się między ulicami 1 Maja i Partyzantów, wzdłuż torów kolejowych. W tym miejscu wykonane zostaną dojścia piesze i dojazdy do przystanku PKP, wraz z siedmioma miejscami krótkoterminowego postoju dla samochodów oraz zagospodarowaniem parkowym upamiętniającym istniejący kiedyś tutaj cmentarz ewangelicki. Nad przebiegiem prac będą czuwali archeolodzy, ponieważ założony w XIX wieku cmentarz ewangelicki został zlikwidowany tylko formalnie i powierzchniowo.

Podpisując umowę wywiązujemy się z porozumienia trójstronnego jakie zawarłem przed kilkoma laty ze stowarzyszeniem Święta Warmia i Parafią Ewangelicko-Augsburską - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Obiecałem wówczas, że z należytą dbałością potraktujemy szczątki ludzkie, które zapewne zostaną tam znalezione, a całe miejsce będzie uczytelnione i upamiętnione tak jak na to zasługuje.

QUIZ. Dokończysz przysłowie po czterech wyrazach? Nieliczni zdobędą więcej niż 6/10

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Lepszy wróbel w garści..."

W niespełna pół roku mają powstać m.in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające pochowanych mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto, ale w znacznej części uzyskano jej współfinansowanie unijne w projekcie "Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie - łańcuchy ekomobilności", gdyż teren znajduje się na obszarze już zrealizowanej przebudowy ul. Partyzantów.

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy

Źródło: Olsztyn. Niebawem ruszą prace w śródmieściu, szykują się spore zmiany