Naprawa nawierzchni poznańskich

i

Autor: ZDM Poznań Naprawa nawierzchni poznańskich

Pozimowa naprawa nawierzchni poznańskich ulic

2022-02-10 7:35

Od początku stycznia do 2 lutego Zakład Robót Drogowych załatał 888 ubytków w poznańskich ulicach. Ich łączna powierzchnia to ponad 3650 mkw. Prace są prowadzone we wszystkich częściach miasta.

Początek roku to zawsze wzmożony czas prac utrzymaniowych na poznańskich ulicach. Częste zmiany temperatury powodują, że zamarzająca woda niszczy nawierzchnie.

Tak na przykład było na ulicach: Kobylepole, Krzywoustego, Garbary, w rejonie ronda Minikowo, Zakopiańskiej, Strzeszyńskiej - czyli zarówno na drogach peryferyjnych, jak też i tych w ścisłym centrum miasta.

Z uwagi na dużą liczbę ubytków aż 6 ekip utrzymaniowych Zakładu Robót Drogowych pracuje we wszystkie dni powszednie na ulicach. Prace odbywają się również w wybrane soboty.

Na drogi gruntowe natomiast wyjeżdża równiarka. Jej praca polega na profilowaniu ulicy za pomocą maszyny, która zbiera nadmiar podłoża i zasypuje powstałe ubytki (stosuje się do tego pofrez lub tłuczeń), po wykonaniu równania i podsypania ubytków podłoże jest wałowane, aby zagęścić użyty materiał.

Jednak użycie równiarki uzależniona jest od warunków pogodowych (braku opadów atmosferycznych i dodatnich temperatur). Zbyt zmarznięty lub podmokły grunt uniemożliwia przeprowadzenie prac. Dlatego obecnie Zakład Robót Drogowych prowadzi równanie tylko na tych ulicach, na które może wjechać ciężki sprzęt. Tego typu prace były już przeprowadzone na  przykład  na ul. Literackiej, Huby Moraskie oraz  na ul. Miętowej i ul. Nadwarciańskiej. Kolejne zaplanowane są m.in. na ulicach: Sytkowskiej, Poronińskiej, Cieplickiej, Szczawnickiej, Wicherkiewicz, Hodowlanej czy Szklarniowej.

Zgłoszenia dotyczące uszkodzeń jezdni:

  • od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00 - tel. 61 848 07 23, 61 652 99 31 Wydział Remontów i Utrzymania Dróg;
  • całodobowo - tel. 61 661 44 02, 61 661 44 46 Centrum Operacyjne Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
  • mailowo - [email protected].

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Pozimowa naprawa nawierzchni poznańskich ulic