Strażacy walczą ze skutkami silnego wiatru! SETKI ZGŁOSZEŃ w Wielkopolsce!

2022-01-30 8:24 Beniamin Piłat PAP.
pilne
Autor: eska.pl

Mnóstwo zgłoszeń i ciągle ich przybywa. Interweniują strażacy z całej Wielkopolski.

Setki interwencji w całym województwie! Wielkopolscy strażacy tylko do godziny 8:30 w niedzielę otrzymali ponad 700 zgłoszeń.Tylko w Poznaniu było ich ponad 100!

Strażacy wyjeżdżają głównie do połamanych drzew i konarów blokujących drogi. Silny wiatr uszkodził w regionie ponad 30 dachów. Do największego takiego zdarzenia doszło w Rajsku w pow. kaliskim, gdzie zerwany został dach z kurnika.

Z kolei w powiecie gnieźnieńskim drzewo spadło na samochód. Poszkodowany został kierowca. Zgłoszeń cały czas przybywa.

W niedzielę wieczorem w Poznaniu wiatr wiał z prędkością ponad 80 km/h.

AKTUALIZACJA [8:40]

Skutki silnego wiatru usuwane są też między innymi w poznańskim ZOO. Dziś (niedziela) będzie ono zamknięte.

powiedział w rozmowie z naszym reporterem. Kilkadziesiąt tysięcy odbiorców w regionie wciąż pozbawionych jest prądu.

AKTUALIZACJA [8:54]

Jak przekazuje Mateusz Gościniak z Enea Operator, w całej Wielkopolsce bez prądu jest obecnie prawie 60 tysięcy osób:

Trudno wytypować gdzie jest największe skupisko. Jednak najlepiej sytuacja wygląda w samym Poznaniu. Tu mamy najmniej zgłoszeń.

AKTUALIZACJA [9:25]

Poznaniacy budzą się do życia. Niektórych czekają niespodzianki po wyjściu z domów. Na Naramowicach wiatr wyrwał przystanek.

AKTUALIZACJA [9:55]

Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, poinformował w social mediach, że wiatr w Poznaniu nie wywołał znacznych zniszczeń.

AKTUALIZACJA [10:15]

Z powodu silnego wiatru odwołano dziś giełdę na Franowie. Warunki pogodowe, wiatr dochodzący do 100km/h, stwarza ogromne zagrożenie dla ludzi. - piszą organizatorzy.

AKTUALIZACJA [10:01]

Obecnie w Wielkopolsce nie ma zablokowanych żadnych linii kolejowych. Jednak wciąż usuwane są skutki wichury, która nadal szaleje nad zachodnią częścią kraju. Największe prace odbywają się obecnie na linii ze Szczecina do Poznania- opóźnienie trwa już ponad 3 godziny i może się wydłużyć o kilka godzin. Natomiast pociąg ze Szczecinka do Poznania ma już ponad 350 minut opóźnienia. Utrudnienia pojawiły się też na trasie z Poznania do Warszawy oraz z Obornik w kierunku Chodzieży, gdzie doszło do uszkodzenia systemu sterowania.

W większości interwencje na torach dotyczą zerwanych lub uszkodzonych trakcji kolejowych oraz usuwania gałęzi i drzew zalegających na torach. Pasażerowie wyjeżdżający w dalsze podróże muszą uzbroić się w cierpliwość. Opóźnienia pociągów wynoszą od kilkunastu do nawet kilkuset minut.

W Nowym ZOO w Poznaniu trwa akcja usuwania skutków wichury:

AKTUALIZACJA [12:23]

Jak przekazał nam oficer dyżurny wielkopolskiej straży pożarnej, odnotowano już ponad 1500 interwencji.

Rozkładają się one równomiernie na poszczególne regiony. Dotyczą głownie zerwanych gałęzi, obalonych drzew i uszkodzonych dachów

AKTUALIZACJA [13:08]

Blisko 80 tysięcy odbiorców w Wielkopolsce bez prądu - mówi Mateusz Gościniak z Enea Operator:

Cały czas walczymy z silnym wiatrem. Usuwamy jedną awarię, ale zaraz pojawia się inna. Najgorsza sytuacja jest na północy Wielkopolski w okolicach Piły. Trudno przewidywać kiedy to wszystko zostanie opanowane. Liczymy, że w późnym godzinach popołudniowych, kiedy wiatry ustaną będzie lepiej. Jednak póki co nie chcemy prorokować

mówi nam Gościniak. Najlepiej sytuacja wygląda w Poznaniu, gdzie odnotowano najmniej awarii.

AKTUALIZACJA [13:24]

Wciąż duże utrudnienia na kolei. Opóźnienia pociągów sięgają już blisko 500 minut. Tak jest między innymi na linii ze Szczecinka do Poznania oraz z Kołobrzegu do Krakowa.

AKTUALIZACJA [13:38]

IMGW-PIB wydał kolejne ostrzeżenie o silnym wietrze dla wszystkich powiatów Wielkopolski. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy niedzielnego wieczora.

IMGW-PIB podał, że do godziny 18.00 w regionie obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia; spodziewać się można wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h. Od godziny 18.00 do północy prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu.

AKTUALIZACJA [15:02]

Trzy osoby zostały dotąd poszkodowane w Wielkopolsce w związku z wiejącym od soboty silnym wiatrem. Wielkopolscy strażacy przyjęli ok. 1,9 tys. zgłoszeń dotyczących jego skutków.

Rano w Kierzkowie w pow. gnieźnieńskim jadąca fiatem kobieta uderzyła w drzewo, które przewróciło się na drogę. Poszkodowana trafiła do szpitala.

Kilkadziesiąt tys. odbiorców w całym regionie pozbawionych jest prądu. Najtrudniejsza sytuacja jest na północy województwa.

Do północy w całym regionie obowiązują ostrzeżenia o silnym wietrze wydane przez IMGW-PIB.

Do godziny 18.00 w Wielkopolsce obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia; spodziewać się można wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h. Od godziny 18.00 do północy prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, z północnego zachodu. (PAP)

AKTUALIZACJA [16:49]

Na chwilę obecną otrzymaliśmy ponad prawie 2100 zgłoszeń - przekazał nam przed chwilą oficer dyżurny wielkopolskich strażaków. Najwięcej z nich odnotowano na terenie Poznania oraz powiatu poznańskiego.

Źródło: [AKTUALIZACJA] Strażacy walczą ze skutkami silnego wiatru! SETKI ZGŁOSZEŃ w Wielkopolsce!
Nasi Partnerzy polecają