Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Źrodło: Pixabay (Zdjęcie ilustracyjne)

500 plus - Sprawdzajmy wnioski przed ich złożeniem

2023-05-26 11:12

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina rodzicom że uniknięcie błędów we wnioskach zagwarantuje szybką wypłatę świadczenia.

Sprawdzajmy wszystkie dane przed złożeniem wniosku o 500 plus na nowy okres świadczeniowy - Apeluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory na Mazowszu złożono ich ponad 650 tys. a w samym Radomiu ponad 22 tys. Niektóre wnioski zawierają jednak błędy co może wydłużyć oczekiwanie na pieniądze. Jak mówi Wojciech Ściwiarski, rzecznik ZUS na Mazowsze jest ich mniej niż w poprzednich latach jednak wciąż zdarza się że wpisano zły numer pesel lub konta bankowego ale nie tylko:

Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł - Powiedział Wojciech Ściwiarski, rzecznik ZUS na Mazowsze.

A kiedy świadczenie będzie wypłacane? Jeśli rodzice złożyli prawidłowo wypełniony wniosek do końca kwietnia, pierwszą wypłatę świadczenia otrzymają do 30 czerwca. Z kolei gdy złożą go w maju to do 31 lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli wniosek wpłynie w czerwcu to pierwsza wypłata pojawi się na koncie do 31 sierpnia, również z wyrównaniem od czerwca. Warto przy tym pamiętać że świadczenie w przypadku złożenia wniosku od lipca będzie wypłacane tylko z wyrównaniem od miesiąca w którym wpłynęły.​

Źródło: 500 plus - Sprawdzajmy wnioski przed ich złożeniem