Białobrzegi tarasy zalewowe

i

Autor: AD

Bezpieczeństwo

Białobrzegi: stan wody w Pilicy w gminie wciąż alarmowy

2024-02-12 15:22

Pilica wylała na łąki, ale woda nadal nie zagraża mieszkańcom. To sytuacja z gminy Białobrzegi, gdzie poziom rzeki wciąż przekracza stan alarmowy.

Nie muszą opuszczać swoich domów, ale z niepokojem patrzą w stronę Pilicy. Mowa w mieszkańcach Brzeziec i Bud Brankowskich w gminie Białobrzegi, których gospodarstwa położone są najbliżej kapryśnej rzeki. Woda od ponad tygodnia wylała na łąki i pastwiska. Czy posunie się dalej? Sytuację patrolują strażacy, działa sztab kryzysowy. Jak wyjaśnia Adam Bolek burmistrz miasta i gminy sytuację ratują tarasy zalewowe. 

- To tereny wzdłuż rzeki, które nie są lub nie powinny być zabudowane. Znajdują się tam łąki i pastwiska, na które rzeka wylewa w swoim naturalnym rytmie, przyczyniając się też do użyźniania tych terenów - wyjaśnia Adam Bolek. - Białobrzegi nie mają się czego obawiać. Ponad 500 lat temu, podjęto słuszną decyzję, budując miasto na tarasie nadzalewowym, który nawet przy wysokich stanach wód jest bezpieczny. 

Przypomnijmy, wysoki stan wód w Pilicy utrzymuje się od początku stycznia. W poniedziałek 12.02.2024 rzeka przekraczała stan alarmowy o dziewięć centymetrów. 

Źródło: Białobrzegi: stan wody w Pilicy w gminie wciąż alarmowy