Ruszyły darmowe badania prenatalne dla kobiet w ciąży

i

Autor: pixabay

ZDROWIE

Darmowe badania prenetalne dla kobiet w ciąży. W Radomiu można je zrobić w dwóch klinikach.

2024-06-27 9:56

Od 5 czerwca wszystkie kobiety będące w ciąży mogą wykonać bezpłatne badania prenatalne w​ ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Na terenie Radomia z usługi można skorzystać w dwóch klinikach.

Ruszyły darmowe badania prenatalne dla kobiet w ciąży. Zniknęły ograniczenia wiekowe. Do tej pory badania były refundowane dla pań powyżej 35 roku życia. - Takie badania pozwalają wykryć wady płodu na wczesnym etapie - mówi Monia Bator Gregorczyk - ginekolog położnik z kliniki przy ulicy Sedlaka, gdzie można wykonać darmowe badania prenatalne:

Czułość tego badania jest o tyle większa niż samego badania USG, że zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia aberracji chromosomalnej, czyli mówimy tutaj o zespole Downa, zespole Patau czy zespole Edwardsa. Dodatkowo te badania mówią nam o ryzyku i zagrożeniu pojawienia się w ciąży pewnych chorób.

- Takie badania pozwalają przyszłym mamą na szybszą reakcję w razie wykrycia wad płodu – dodaje Bator – Gregorczyk:

Co raz więcej pacjentek chce mieć gwarancje, że ta diagnostyka będzie przeprowadzona rzetelnie, że mogą zrobić dla swojego dziecka maksymalnie dużo. Chodzi o wiedzę, możliwość wcześniejszej diagnostyki. Jeżeli wada zostanie wykryta to pacjentka, ma możliwość działania, może iść do poradni genetycznej, do kardiologa płodowego.

Na terenie Radomia z darmowych badań można skorzystać w dwóch klinikach. Kontakt do lecznic dostępny jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia w zakładce dla pacjenta.

Źródło: Darmowe badania prenetalne dla kobiet w ciąży. W Radomiu można je zrobić w dwóch klinikach.