Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Policja

Kierowcy uważajcie na zwierzęta

2023-11-14 16:09

Mazowieccy Policjanci podsumowali wypadki i kolizje z udziałem zwierząt na drogach i przypominają o zasadach bezpieczeństwa. Więcej o tym w artykule.

Mazowieccy policjanci podsumowali zdarzenia na drogach z udziałem zwierząt. Na drogach województwa (z wyłączeniem stolicy) od początku roku do do 13 listopada miało miejsce 1736 zdarzeń z udziałem zwierząt. W 18 przypadkach były wypadki. W porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, liczba zdarzeń w których ranni zostali ludzie była mniejsza o 3. Pozostałe przypadki czyli 1718 to kolizję co oznacza wzrost w podobnym czasie o 17.

Do części zdarzeń dochodziło w okolicach lasów gdzie częściej możemy spotkać dzikie zwierzę które wyszło na drogę. Dlatego policjanci apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w tych miejscach. Kierowcy muszą pamiętać by zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze mówiące o tym że w danym lesie można napotkać na swojej trasie dzikie zwierzęta. To znak by zwolnić i dostosować swoją prędkość by w razie wyskoczenia na drogę sarny czy jelenia mieć czas na reakcję.

Poza samą jezdnią powinniśmy obserwować również pobocze czy nie czeka tam na przejście zwierzę. Jeśli akurat jedziemy z pasażerem możemy go poprosić by również ich wypatrywał. W przypadku gdy będziemy mieli przed sobą sarnę czy dzika warto się zatrzymać i poczekać aż przejdą. Zwierzę które nas zobaczy powinno zejść z drogi choć nie zawsze ma to miejsce. W takiej sytuacji możemy spróbować je przepłoszyć używając klaksonu jednak nie wychodźmy z pojazdu. Pamiętajmy także że takie zwierzęta jak sarny żyją stadnie więc w momencie gdy zobaczymy że jedna przebiega przez drogę po chwili mogą pojawić się kolejne.

 A co zrobić gdy już dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem? W takiej sytuacji należy zjechać na pobocze, włączyć światła awaryjne a następnie zabezpieczyć miejsce trójkatem ostrzegawczym. Nie dotykajmy jednak zwierzecia a natychmiast zawiadommy policje. Przyjmujący zgłoszenie poinformuje lekarza weterynarii i odpowiednie służby a także skieruje na miejsce patrol.

Źródło: Kierowcy uważajcie na zwierzęta