Ludowy i kolorowy "Rok Polski" w Muzeum im. Malczewskiego. Placówka rozpoczęła obchody stulecia

2023-09-16 15:12

Ponad 160 obrazów , ukazujących piękno polskiego krajobrazu i sławy polskiego malarstwa. W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu już można oglądać wystawę "Rok Polski".

W salach wystawienniczych można zobaczyć obrazy najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa takich, jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Leon Wyczółkowski, Stanisław Kamocki, Stanisław Witkiewicz, Kazimierza Sichulski, Ferdynand Ruszczyc, Wincenty Wodzinowski, Aleksander Kotis, Stanisław Czajkowski, Aleksander Gierymski i wielu, wielu innych. Prace te pochodzą m. in z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej, a także ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oraz od prywatnych kolekcjonerów. Część zgromadzonej przez siebie kolekcji wypożyczył na wystawę prof. Maciej Tomaszewski.

- Gdy otrzymałem taką propozycję nie wahałem się ani chwili. Uważam, że jest obowiązkiem kolekcjonerów udostępniać dzieła szerszemu gronu odbiorców - powiedział na otwarciu wystawy. 

"Rok Polski" to jednak nie tylko obrazy. Można tam zobaczyć stroje ludowe z różnych stron Polski, maski karnawałowe czy wiejskie  rzeźby. Jednak to realistyczne dzieła mistrzów budzą zachwyt. 

- Młodzi ludzie, gdy się tutaj pojawią zobaczą, że bez smartfona można zrobić fantastyczne obrazy i zdjęcia. Tak. Zdjęcia. Mamy tu trochę taki portal społecznościowy, gdzie ówcześni artyści publikowali swoje obrazy, odwzorowane z takimi szczegółami i barwami, że przewyższają właśnie zdjęcia - powiedział dr hab. Mariusz Dański, prodziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego. 

Wystawa "Rok Polski" będzie czynna do końca grudnia 2023 r. Natomiast w niedzielę 17. 09. 2023 r., w ramach obchodów stulecia Muzeum i 25. lecia samorządu województwa mazowieckiego, na radomskim Rynku wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Na koncert przyszły tłumy radomian. 

- Bardzo się cieszę, że tak wiele osób przyszło na koncert. Muzeum powstało już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, czyli w 1923 roku a zaczątkiem zbiorów była kolekcja przekazana przez najbardziej znanego radomskiego regionalistę, czyli ks. Jana Wiśniewskiego. Myślę, że dziś byłby zadowolony z tego jak muzeum się rozwija. Mam nadzieję, że uda nam się  ożywić Rynek a z mieszkańcami będę nadal spotykał się na korytarzach muzeum - powiedział Leszek Ruszczyk, dyrektor instytucji. 

Źródło: Ludowy i kolorowy "Rok Polski" w Muzeum im. Malczewskiego. Placówka świętuje setne urodziny [AKTUALIZACJA]