Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. poszukiwani!

2022-01-26 10:20 Sandra Białek-Pawłowska
Mazowiecka Lady D
Autor: Mazowiecke Centrum Polityki Społecznej

Już po raz trzeci Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej organizuje konkurs Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek, w którym nagrodzone zostaną kobiety z niepełnosprawnościami i te działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Szansę udziału w konkursie po raz pierwszy mają również panowie!

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia Lady Disabled (Dama Niepełnosprawna). Sam konkurs zainicjowany był w 2002 roku w Katowicach przez Marka Plurę. W mazowieckiej edycji konkurs składa się z sześciu kategorii, z których pięć skierowanych jest do kobiet z niepełnosprawnościami: „Dobry start” (skierowana do wyróżniających się dziewcząt i kobiet w wieku od 15 do 26 lat działających w różnych obszarach), „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne” (dla kobiet niepełnosprawnych działających na rzecz społeczności lokalnych i ich mieszkańców w organizacjach pozarządowych lub instytucjach), „Życie Zawodowe” (dla kobiet pracujących zawodowo, w tym na rzecz osób wykluczonych). Ostatnia kategoria – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – skierowana jest do kobiet pełnosprawnych, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki poprzednim edycjom mogliśmy poznać niezwykłe kobiety, które dzięki swojej determinacji pomogły i nadal pomagają innym. Kandydatki oraz laureatki do tytułu Lady D. są doskonałym przykładem na to, że w dążeniu do celu nie ma takiej przeszkody, której nie można pokonać, a niepełnosprawność na pewno nią nie jest. Możliwości są kwestią przyjętej perspektywy – mówi marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Konkurs Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnościami, których działalność i postawa mogą być wzorem do naśladowania przez innych. Kandydatki do tego tytułu to kobiety nietuzinkowe, które swoim życiem podpowiadają, skąd brać siłę w walce z przeciwnościami losu. Udowadniają również, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w osiągnięciu zamierzonych celów.

Przed nami już trzecia edycja konkursu Mazowiecka Lady D. To dla nas bardzo ważny konkurs, ponieważ chcemy doceniać kobiety, które przełamują stereotypy. Za każdym razem jesteśmy pod ogromnym wrażeniem kandydatek, jak i laureatek konkursu. To właśnie m.in. dzięki temu konkursowi jeszcze większe grono osób dowie się o ich wyjątkowości- mówi Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Podczas ostatniej edycji konkursu, w kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Justyna Kozdryk z Radomia – polska sztangistka i medalistka igrzysk paraolimpijskich.

Pierwsza edycja Mazowieckiego Gentlemana D.

W tym roku ruszy pierwsza edycja konkursu Gentleman D.  Męska edycja konkursu również składa się z sześciu kategorii, a jej powstanie to efekt spontanicznych propozycji podczas ostatniej gali konkursu dla kobiet. Ważnym aspektem konkursu jest promowanie pozytywnego wizerunku mężczyzn z niepełnosprawnościami oraz przełamywanie krzywdzących stereotypów, które klasyfikują ich jako osoby niezdolne do uczestnictwa w pełni w życiu społecznym.

 Bardzo się cieszę, że teraz również panowie wezmą udział w konkursie. Chcemy docenić tych mężczyzn, którzy swoją postawą i działalnością wprowadzają pozytywne zmiany na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami – docenić ich aktywność, jak i kreatywność działania. Liczymy na to, że konkurs zwiększy świadomość społeczną na temat ich wkładu w rozwój Mazowsza– zauważa Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

– Mężczyźni również mają się czym pochwalić. Taka wielowymiarowa formuła konkursu ułatwi nam budowanie pełniejszego obrazu osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie– dodaje Artur Świercz, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. osób niepełnosprawnych.

Zgłoszenia do udziału w konkursie można wysyłać do 28 lutego 2022 r. Przyjmowane są wyłącznie na wypełnionym formularzu konkursowym dostępnym na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Wypełnione i podpisane formularze zgłoszeniowe należy dostarczyć w zaklejonej kopercie z dopiskiem: „Mazowiecka Lady D.” lub „Mazowiecki Gentleman D. 2021” osobiście lub pocztą tradycyjną do siedziby MCPS w Warszawie (ul. Grzybowska 80/82 w Warszawie). Więcej szczegółów – w tym regulamin obu konkursów dostępny jest TU

Źródło: Mazowiecka Lady D. i Mazowiecki Gentleman D. poszukiwani!
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany