Jesienna akcja szczepienia lisów

i

Autor: pixabay

Mazowsze. Jesienna akcja szczepienia lisów

2022-09-12 9:04

"Od 10 do 24 września 2022 r. Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z udziałem Powiatowych Lekarzy Weterynarii przeprowadzi jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie na terenie całego województwa mazowieckiego" - poinformował wojewoda mazowiecki.

Ponownie na terenie Mazowsza trwa akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Służby leśne i pracownicy weterynarii w dniach 10 – 24 września będą rozkładać pakiety szczepień na terenach kompleksów leśnych, pól i łąk. - Należy unikać kontaktu ze zwierzętami leśnymi - apeluje Konstanty Radziwiłł, wojewoda Mazowiecki:

W stosunku do tych zwierząt musimy postępować w bardzo ostrożny sposób i praktycznie sprowadza się to do tego, żeby wszystkie te zwierzęta mijać z daleka, a już na pewno już nie dotykać. Nie próbować ratować wtedy kiedy są w jakimś marnym położeniu. Trzeba pamiętać, że wścieklizny nie widać, ale unikać trzeba po prostu wszystkich, dlatego, że zwierzę zakażone, nie musi mieć od razu wszystkich objawów chorobowych.

Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny, a kontakt zwierząt domowych i gospodarskich do lekarza weterynarii.

W ubiegłym roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 30 przypadków.