Muchomor czerwony

i

Autor: pixabay

Mazowsze. Niebezpieczna moda może być śmiertelna.

2022-10-19 16:37

Niebezpieczna moda na jedzenie muchomora czerwonego. W mediach społecznościowych pojawiają się posty incfulancerów zachęcające do spożywania trującego grzyba, a to może być niebezpieczne dla zdrowia i życia, apelują leśnicy.

Duszności, biegunka, a nawet halucynacje, czy zaburzenia ruchowe - to jedne z wielu objawów jakie mogą wystąpić po zjedzeniu muchomora czerwonego.

Niektórzy influncerzy zachęcają swoich obserwujących do spożywania trującego grzyba. - Jest to niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia moda - apeluje Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom:

Zostało zauważone przez nas to zjawisko dziwne zbierania muchomorów i konsumpcji. Każdy z nas się uczył, że muchomor jest szkodliwy dla człowieka, jest trujący. Jest to bardzo dziwne i szkodliwe zjawisko. Osoby, które go spożywają narażają się na utratę zdrowia, mogą nawet umrzeć, albo mogą mieć przeszczep wątroby. Po prostu człowiek jeśli przeżyje zostaje już z takim dużym uszczerbkiem na życiu.

- Najbardziej narażeni są młodzi ludzie – dodaje Ogar:

Najgorzej jest tutaj z młodzieżą, która wzoruje się w pewnych kręgach właśnie na tym co w mediach społecznościowych znajdzie i próbuje taką modę na głupotę, można powiedzieć, lansować. Konsumpcja muchomora czerwonego jest bardzo szkodliwa dla organizmu i może doprowadzić nawet do śmierci, więc apelujemy do młodzieży i do dorosłych, żeby zwracali uwagę na to co ta młodzież robi.

Przypominamy, aby zbierać tylko grzyby nam znane i jadalne. Zebrane okazy możemy też zanieść do najbliższej stacji sanepidu, gdzie pracownicy ustalą czy nie są trujące.