Mazowsze pomoże w budowie domu dziecka w Lipsku

2021-04-28 16:12
Fundusze na budowe domu dziecka w Lipsku
Autor: mazovia.pl

Podpisana została umowa na blisko 2,4 mln zł dofinansowania z budżetu Mazowsza na budowę trzech budynków domu dziecka w Lipsku. To pierwsza w regionie radomskim umowa w ramach tegorocznego Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. W sumie dofinansowanie w wysokości ponad 26,6 mln zł otrzyma 16 projektów.

W istniejącej obecnie placówce w Siennie (Powiatowy Zespół Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie) przebywa 44 wychowanków. Czynsz za wynajem budynku wynosi jedną czwartą budżetu placówki. Ponadto obowiązujące od zeszłego roku przepisy ograniczają liczbę wychowanków, którzy mogą przebywać w tego typu placówce do 14 podopiecznych. Likwidacja placówki przełożyłaby się nie tylko na wzrost bezrobocia, przede wszystkim ucierpiałyby dzieci, które musiałyby zostać rozdzielone i odesłane do innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Rozwiązaniem dla tej sytuacji jest budowa nowej placówki w Lipsku. To bardzo dobra lokalizacja z uwagi na bliskość szpitala powiatowego i Zespołu Opieki Zdrowotnej oraz przychodni specjalistycznych, co przekłada się na łatwiejszy dostęp do usług medycznych.

To pierwsza z 16 umów jaką podpisujemy w regionie radomskim. Rozpoczynamy od bardzo ważnego projektu. Tym razem nie chodzi o drogę, boisko, ale o stworzenie odpowiednich warunków do życia dla 44 wychowanków Powiatowego Zespołu Placówek Pomocy Dziecku i Rodzinie w Siennie. Ten projekt to doskonały przykład współpracy pomiędzy samorządami.

Mówi marszałek Adam Struzik.

Jak zauważa starosta lipski Sławomir Śmieciuch troska o dzieci pozostające pod opieką powiatu lipskiego, a przebywające w domu dziecka w Siennie jest priorytetem dla obecnego Zarządu Powiatu.

Dlatego podejmujemy się realizacji trudnej inwestycji-budowy 3 domów dziecka (14-to osobowych ) oraz budynku administracyjnego. Inwestycja jest trudna , bo wymaga od nas zaangażowania sporej kwoty wkładu własnego. Dzięki zrozumieniu ze strony Zarządu Województwa Mazowieckiego udało się uzyskać dofinansowanie ok. 2,4 mln zł przy naszym wkładzie 1,5 mln zł. W ciągu 3 lat powstaną nowe budynki, które w istocie mają się stać  bardziej domami rodzinnymi, aniżeli instytucjami.

Wartość inwestycji to ponad 3,9 mln zł, z czego blisko 2,4 mln zł to środki z budżetu województwa zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Pokrywamy ponad 60 proc. wartości inwestycji. Zależy nam, aby była ona jak najszybciej zrealizowana i młodzi ludzie mogli przenieść się do placówki, w której nie tylko odnajdą ciepło rodzinne, ale która także przygotuje ich do dorosłego życia.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza, powiat lipski wybuduje cztery bliźniacze budynki – trzy dla domu dziecka oraz jeden na cele administracyjne. Każdy budynek mieszkalny będzie posiadał dwie kondygnacje z poddaszem użytkowym i z dwuspadowym dachem. Na parterze zlokalizowana będzie kuchnia ze spiżarnią i zmywalnią, jadalnia z salonem, pralnia z suszarnią i pokój koordynatora. Na piętrze i poddaszu rozmieszczone zostaną przestronne, dwuosobowe pokoje dla wychowanków oraz po dwie łazienki. Powierzchnia zabudowy każdego z budynków wyniesie 170 m2.

To będzie ogromna zmiana dla 44 małych podopiecznych placówki w Siennie. Otrzymają zupełnie nowe miejsce, które zostanie stworzone od podstaw z myślą o zapewnieniu im jak najlepszych warunków do życia, nauki i startu w przyszłość. Cieszę się, że jako samorząd województwa mazowieckiego możemy mieć w tym swój udział – podsumował radny województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 r.

Budowa nowego domu dziecka w Lipsku to nie jedyna inwestycja, która zostanie zrealizowana w regionie radomskim przy wsparciu samorządu województwa. Mówi marszałek Adam Struzik

Dofinansujemy w sumie 16 projektów, na których realizację przeznaczymy ponad 26 mln zł. To prawie jedna trzecia środków, które zostały w tym roku przeznaczone na wsparcie nowych inwestycji. Przypomnę, że w ramach tegorocznego budżetu na instrument zadań ważnych przeznaczyliśmy 150 mln zł, z czego 95 mln zł na nowe projekty. Niestety czas pandemii nie należy do łatwych. Samorządy lokalne szukają dodatkowych źródeł, by móc przeprowadzić niezbędne inwestycje. Nasze wsparcie to ogromna pomoc, zwłaszcza gdy większość miast, gmin pomijana jest w ramach programów rządowych tylko z powodu przynależności politycznej. My nie patrzymy na sympatie polityczne. Wspieramy każdego, kto przedstawia projekty, które służą nie tylko rozwojowi Mazowsza, ale przede wszystkim odpowiadają na potrzeby mieszkańców.

Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w regionie radomskim zrealizowane zostaną inwestycje dotyczące m.in. budowy i przebudowy dróg, modernizacji obiektów oświatowych, budowy boisk czy ośrodka szkolno-wychowawczego.

Źródło: Mazowsze pomoże w budowie domu dziecka w Lipsku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany