Pomnik upamiętniający pomordowanych podczas II wojny światowej pracowników fabryki broni

i

Autor: Karol Pakosz

Miasto planuje renowacje pomnika Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni - Otrzymało na to 270 tys. złotych

2024-03-01 14:19

Planowany remont ma objąć zarówno monument ale również jego najbliższą okolicę. Więcej o tym w artykule.

Miasto pozyskało pieniądze na planowana renowacje - Mowa o pomniku upamiętniającym pomordowanych podczas II wojny światowej pracowników fabryki broni. Łącznie jest to 270 tys. złotych dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To większość kwoty jaka potrzebna jest do wykonania prac przy monumencie:

To miejsce, w którym każdego roku w październiku spotykamy się, żeby przypominać o tych, którzy pracując w Fabryce Broni oddali życie za wolną Polskę. Co roku wracał temat uporządkowania tego miejsca, remontu pomnika i nadania temu miejscu takiego wyglądu na jaki zasługuje. Podjęliśmy współpracę z Fabryką, która wykonała projekt przebudowy, natomiast my, jako miasto, wystąpiliśmy do ministerstwa kultury o dofinansowanie. Dzisiaj możemy powiedzieć że mamy 270 tysięcy złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozostałe 200 tysięcy złotych, potrzebne na ten remont dołożymy z budżetu miasta. Wniosek w tej sprawie skierujemy na marcową sesję Rady Miejskiej - Mówi Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.

Planowane pracę mają objąć odnowienie kamiennych i metalowych elementów pomnika, ułożenie z granitowych płyt nowej nawierzchni na placu na którym się znajduje, a także zagospodarowanie znajdującej się wokół monumentu zieleni.

To jest dla nas szczególne miejsce i to bardzo dobra wiadomość, że po latach udało się zdobyć pieniądze na remont. Co roku spotykamy się w tym miejscu, by uczcić pamięć pracowników zamordowanych przez Niemców. Dziękuję władzom miasta i mam nadzieję, że do października uda się wykonać zaplanowane prace – mówi przewodniczący zakładowej Solidarności Daniel Dorociński.

Obecny pomnik powstał w 1981 roku. O jego remont zabiegali związkowcy "Solidarności" z fabryki broni.

Źródło: Miasto planuje renowacje pomnika Pomordowanych Pracowników Fabryki Broni - Otrzymało na to 270 tys. złotych