Mieszkańcy nie chcą parkować na Południu. Powodem są wakacje?

2021-08-12 12:46 Kinga Furch
KROSNO: Zmiany w strefie płatnego parkowania. Trzeba będzie zapłacić
Autor: źródło: MZDiK.pl KROSNO: Zmiany w strefie płatnego parkowania. Trzeba będzie zapłacić

Parking Parkuj i Jedź na osiedlu Południe został oddany do użytku na początku lipca, jednak do tej pory wśród mieszkańców nie ma nim zainteresowania.

Parking został oddany do użytku dokładnie 1 lipca. Został on wybudowany, by miasto nie straciło dofinansowania na realizację tzw. Projektu Multimodalnego.

Budowa obiektu przy ulicy Sycyńskiej na Południu trwała łącznie 4 miesiące. Wykonawca miał czas na zakończenie prac do 10 czerwca, jednak budowę obiektu zakończono dwa tygodnie przed terminem.

Parking został wybudowany w formule "Park & Ride", czyli "Parkuj i Jedź". To dokładnie taka sama formuła, w jakiej powstał parking przy ulicy Kelles-Krauza. Jednak ten obiekt nie nadaje się do użytku, bo posiada wady konstrukcyjne, które wykazała ekspertyza po zakończeniu prac remontowych.

Parking przy Kelles-Krauza powstał w ramach tzw. Projektu Multimodalnego. Miasto na realizację tego zadania otrzymało dofinansowanie, jednak w sytuacji, gdy obiekt nie działa, Radom mógłby stracić dotację. Wówczas zdecydowano na wybudowanie obiektu Parkuj i Jedź na osiedlu Południe.

Obiekt ma powierzchnię prawie 0,5 hektara. Jest tam 167 miejsc postojowych, w tym siedem zarezerwowanych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. Jest też siedem stojaków rowerowych. Parking nie jest "betonową pustynią", gdyż wykonawca inwestycji posadził aż 87 nowych drzew oraz 390 krzewów. Całość oświetla sześć latarń, na których zainstalowano łącznie 12 opraw LED-owych. Nawierzchnię większości miejsc postojowych stanowią płyty eko, co ułatwia odpływ wody do ziemi - powiedział nam na początku lipca Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

Po ponad miesiącu od dopuszczenia parkingu do użytku nie ma nim jednak zainteresowania wśród mieszkańców.

My zrzucamy to oczywiście na karb wakacji, na fakt, że wciąż jesteśmy w okresie urlopowym, okresie wyjazdów i na fakt tego, że niektórzy kierowcy jeszcze są przyzwyczajeni do starych rozwiązań - powiedział Dawid Puton z MZDiK. - Liczymy na to, że w momencie, gdy skończą się wakacje, do pracy wróci znaczna część nie tylko mieszkańców Radomia, ale i okolicznych miejscowości, znajdujących się na południu miasta, którzy będą przyjeżdżać właśnie w okolice osiedla Południe, będą bardzo chętnie korzystali z tego parkingu, na to liczymy.

Koszt budowy obiektu przy ul. Sycyńskiej to ponad 800 tysięcy złotych.

Źródło: Mieszkańcy nie chcą parkować na Południu. Powodem są wakacje?
Nasi Partnerzy polecają