obchody czerwca

i

Autor: AD

Kultura

Obchody Radomskiego Czerwca'76 rozpoczynają się w Radomiu

2024-06-14 14:17

Będą koncerty, pikniki oraz imprezy sportowe. Rozpoczynają się obchody 48. rocznicy radomskiego protestu społecznego znanego jako Czerwiec'76.

Społeczny protest, który wybuchł 25 czerwca 1976 r. po radykalnych podwyżkach cen podstawowych produktów żywnościowych wprowadzonych przez władze, od lat upamiętniany jest w Radomiu. Z okazji kolejnych rocznic odbywają się imprezy kulturalne, edukacyjne i sportowe. Tak samo będzie też w tym roku.

- Celem tych wydarzeń jest utrwalenie w świadomości radomian, mieszkańców regionu i nie tylko przekonania, że wydarzenia te były początkiem zmian nie tylko w Polsce ale w całej Europie Środkowo - Wschodniej - powiedziała Katarzyna Kalinowska wiceprezydent Radomia.

Tegoroczne obchody rozpoczynają  się w niedzielę, 16 czerwca XII Półmaratonem Radomskiego Czerwca 76. Kulminacją wydarzeń będzie Widowisko Muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności”, w którym w piątek 21 czerwca wystąpią Stanisław Soyka, Baranovski i ORGANEK. Natomiast na sobotę  22 czerwca Stowarzyszenie Droga Mleczna zaplanowało nad zalewem na Borkach wydarzenie pod nazwą „(Bez)karna półkolonia”.  Na uczestników będą czekać retro gry i zawody, a to wszystko w scenografii rodem z „Podróży za jeden uśmiech”. W niedzielę, 23 czerwca Resursa Obywatelska zaprasza na Plac Corazziego na tradycyjny piknik rodzinny – „Przystanek PRL”.

Listen on Spreaker. Źródło: Obchody Radomskiego Czerwca'76 rozpoczynają się w Radomiu