Gminna Orkiestra Dęta w Starej Błotnicy

i

Autor: Archiwum Gminnej Orkiestry Dętej w Starej Błotnicy

Obchodzą 10 urodziny. Jubileusz Gminnej Orkiestry Dętej w Starej Błotnicy

2023-03-28 14:51

Mają na koncie sukcesy krajowe i zagraniczne, choć istnieją dopiero dziesięć lat. Mowa o Gminnej Orkiestrze Dętej ze Starej Błotnicy. Zespół prowadzi Marek Bąbolewski, a tworzą go uczniowie i absolwenci szkół z tej gminy.

- Jeszcze zanim udało nam się zakupić pierwsze instrumenty, przyglądałem się talentom swoich uczniów, uruchamiałem muzyczną wyobraźnię. Po pierwszych próbach młodzież zauważyła, że to będzie fajna przygoda. Po pół roku daliśmy pierwszy występ. Poprowadziliśmy korowód na gminnych dożynkach. To było naprawdę niesamowite - wspomina Marek Bąbolewski, kapelmistrz i nauczyciel. 

Gminna Orkiestra Dęta powstała w 2013 roku z inicjatywy Marcina Kozdracha, ale założycielem zespołu był jego obecny kapelmistrz Marek Bąbolewski. Obecnie orkiestra liczy 70 członków. To muzycy, marżoretki i tamburmajorki. Show jaki wspólnie tworzą podoba się nie tylko w regionie radomskim. Są zapraszani by uświetniali imprezy w różnych częściach Polski. 

Zespół bierze też udział w krajowych i zagranicznych konkursach i festiwalach. Wśród najbardziej udanych występów wymieniają te na: Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Puławach, Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale oraz Festiwalu Musztr Paradnych Orkiestr Dętych Consavia w Rzeszowie.

W 2017 roku na 45 Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu zespół otrzymał nagrodę za udany debiut oraz wyróżnienie za pokaz musztry paradnej. Najszerszym echem odbiło się zdobycie pierwszej nagrody w 2019 roku na dla orkiestry do lat 21 na XX Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych i Mażoretek w Giulianova we Włoszech a także złoty medal na festiwalu Golden Sardana w kategorii Marching Show w Lioret de Mar w Hiszpanii w 2022 roku.

Orkiestra gościła też z występami w Bułgarii, w Czarnogórze, na terenie Włoch, Hiszpanii i Chorwacji.

Źródło: Obchodzą 10 urodziny. Jubileusz Gminnej Orkiestry Dętej w Starej Błotnicy