Pociąg humanitarny

i

Autor: mazovia.pl

Pociąg kolei Mzowieckich z humanitarną pomocą rusza na granicę!

2022-03-02 18:05

Przed godziną 19.00 wyjedzie w trasę specjalny pociąg humanitarny do granicy, który przywiezie do Warszawy Uchodźców z Ukrainy. Pociąg w barwach Kolei Mazowieckich wyposażony będzie w niezbędną, doraźną pomoc dla Obywateli Ukrainy – jedzenie, picie, środki higieniczne oraz drobne zabawki dla dzieci.

Koleje Mazowieckie udostępnią jedną parę pociągów. Każdy z nich składać się będzie maksymalnie z ośmiu dwupiętrowych wagonów. Pierwszy kurs pociągu zaplanowano na dzisiejszy wieczór – ok. godz. 19.00. Zabierze on Obywateli Ukrainy, którzy przed wojną uciekli ze swojego kraju. Do Warszawy powinien dotrzeć w nocy lub jutro rano. Specjalnym pociągiem humanitarnym będzie mogło być przewiezionych ok. 700 osób.

– Staramy się na bieżąco monitorować sytuację i naszą pomoc kierować tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Stąd decyzja o podstawieniu pociągu humanitarnego – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Chcemy, aby podróż do Warszawy była dla Obywateli Ukrainy jak najbardziej komfortowa, dlatego nasz pociąg został wyposażony w najpotrzebniejsze artykuły. Podróżni otoczeni zostaną opieką pedagogów, pielęgniarek i lekarza. Będą też mogli liczyć na pomoc tłumaczy.

Na miejscu na podróżnych czekać będą ratownicy, którzy będą mogli udzielić im doraźnej pomocy medycznej lub przetransportować do szpitala.

– Przejmiemy pasażerów dojeżdżających do granicy pociągami z Ukrainy, a następnie przywieziemy ich do stolicy. Trudno w tej chwili powiedzieć, która to będzie godzina. Prawdopodobnie jutrzejszy poranek – mówi członek zarządu spółki KM Dariusz Grajda.

Koleje Mazowieckie, spółka Samorządu Województwa Mazowieckiego, już od soboty przewozi obywateli Ukrainy bezpłatnie. Wystarczy okazać paszport.

Źródło: Pociąg kolei Mzowieckich z humanitarną pomocą rusza na granicę!