Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Podziel się darem krwi

2024-05-27 15:37

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęca mieszkańców do oddawania krwi przed okresem wakacyjnym.

Poświęcając nieco swojego czasu można pomóc drugiej osobie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zachęca mieszkańców do podzielenie się darem krwi. Na zostanie jej dawcą warto zdecydować się przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. W ten sposób można wesprzeć pracę RCKiK, ponieważ w tym okresie urlopowym jest większe zapotrzebowanie na krew, a jednocześnie mniej osób które mogłyby ją przekazać.

A kto może przekazać ten życiodajny lek? Dawcą może zostać dorosły (w wieku 18-65) który waży co najmniej 50 kilogramów. Musi to być osoba zdrowa, nie lecząca się na przewlekle choroby. Więcej o tym przeczytacie pod TYM linkiem. Dawcy mogą pomagać poprzez oddanie krwi kilka razy w roku: Mężczyźni 6 razy, a kobiety 4. Pomiędzy pobraniami musi upłynąć 56 dni. Warto też wspomnieć że można oddawać nie tylko krew ale i jej składniki czyli osocze i płytki krwi.

Dlaczego warto zostać dawcą? Ponieważ możemy w ten sposób komuś pomóc. Krwi nie da się wyprodukować i można ją uzyskać tylko w darze od osoby która zdecyduje się ją przekazać. Taki dar może zostać wykorzystany zarówno przy niesieniu pomocy ofiarom wypadków, jak również w lecznictwie różnych schorzeń.

Źródło: Podziel się darem krwi