Nie wypalajmy traw

i

Autor: Pixabay.com

Ponad 100 wyjezdów do palących się traw od poczatku roku!

2022-03-17 13:53

Wiosna w pełni, niestety w tym okresie częściej dochodzi do wypalania traw. Wypalanie nieużytków to zły pomysł jest nie tylko niebezpieczne dla ludzi, ale także dla przyrody.

Tylko od początku tego roku radomscy strażacy interweniowali już ponad 100 razy w związku z wypalaniem traw i nieużytków. 

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety wśród wielu ludzi wciąż panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, oczywiście nic bardziej mylnego. Ziemia wyjaławia się, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Pożary traw są naprawdę niebezpieczne. Silny, zmieniający kierunek wiatr może łatwo rozprzestrzenić ogień na pobliskie zabudowania bądź też obszary leśne.

Mówi Konrad Neska z radomskiej straży pożarnej.

Należy dodać, iż pożary traw angażują duże ilości strażaków, którzy w danym momencie mogą być gdzieś bardziej potrzebni.

Pożary traw to nie tylko zagrożenie dla podpalaczy ale również i dla innych osób, w tym także i dla strażaków. Statystyki pokazują, iż w pożarach traw naprawdę giną ludzie.

Wypalanie traw jest przestępstwem.  Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. 

Źródło: Ponad 100 wyjazdów do palących się traw od początku roku!