protest5

i

Autor: AD

Protest

Ponad tysiąc osób wzięło udział w proteście rolników w powiecie grójeckim

2024-02-09 14:28

Domagają się zmian w unijnej polityce rolnej, protestują przeciwko importowi żywności spoza Unii Europejskiej. Grójeckie dołączyło do ogólnopolskiego protest rolników. W tym powiecie na krajowe drogi wyjechało ponad 200 ciągników . Blokowano też rondo na wjeździe do miasta.

Protestujący zgromadzili się na parkingu przed hipermarketami przy ulicy Armii Krajowej. Według danych organizatorów, na placu zgromadziło się 178 ciągników i maszyn rolniczych oraz około tysiąca osób.

- Naprawdę cieszę się z takiego odzewu. Liczyliśmy na dużą frekwencję, ale liczba osób jaka się stawiła przerosła nasze oczekiwania - powiedział Wojciech Kot, jeden z organizatorów protestu.

Protestujący przedstawili swoje postulaty. Podkreślali, że nie wyszli na ulice po większe dopłaty, ale po to by zwrócić uwagę na sytuację rolnictwa. Chcą zmian w polityce rolnej Unii Europejskiej, między innymi domagają się ograniczenia eksportu taniej żywności spoza Unii. 

- "Chcemy by było lepiej nie tylko rolnikom ale też nam wszystkim", "Rosną ceny nawozów i środków ochrony, a ceny naszych produktów stoją. Wiele gospodarstw nie wytrzymuje takiej sytuacji i bankrutuje", "Wieś się wyludnia, młodzi wyjeżdżają. Zagląda nam w oczy bieda, a jeśli wieś będzie biedna, to wszyscy będziemy biedni " - to opinie słyszane od osób biorących udział w proteście.  

Traktory i maszyny rolnicze  przemieszczały  się trasami krajowymi nr 7 i 50 a kilkaset osób z flagami przechodziło  przez przejścia wokół ronda na wjeździe do Grójca. W korkach wokół ronda stały TIRy, autobusy, samochody osobowe. Kierowcy czekali w korkach ale nie okazywali zdenerwowania. 

- "Czekamy spokojnie na swój przejazd, rozumiemy cele protestu", "Popieram protest, ale chciałabym zdążyć do pracy" - to wypowiedzi kierowców.

-  "Tak, mam opóźnienie, ale trudno - trzeba czekać" - powiedział kierowca autobusu. 

- Najchętniej sama przyłączyłabym się do protestu, ale właśnie wracam ze szpitala po zabiegu - dodała jedna z pasażerek. 

Źródło: Ponad tysiąc osób wzięło udział w proteście rolników w powiecie grójeckim