Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu podsumował roczne wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

i

Autor: Barbara Bednarz - rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu podsumował roczne wsparcie dla uchodźców z Ukrainy

2023-02-24 9:59

Ponad 850 uchodźców z Ukrainy zarejestrowało się w bazie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu w 2022 roku. Największa dynamika rejestracji przypadła w marcu, kwietniu i maju, czyli miesiąc po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

24 lutego mija pierwsza rocznica rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Był to moment kiedy do naszego regionu zaczęła napływać fala uchodźców, szukających schronienia, ale i zatrudnienia. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu podsumował wsparcie Ukraińców na rynku pracy w 2022 roku. - Podjęliśmy szereg działań wspierających uchodźców, informuje Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu:

Po wybuchu wojny podjęliśmy różnego rodzaju działania skierowane do obywateli Ukrainy. Pierwszym z nich było wspólnie ze Starostwem Powiatowym utworzenie Powiatowego Centrum Koordynacji Pomocy Uchodźcom, gdzie udało nam się, oczywiście wraz z mieszkańcami powiatu, znaleźć mieszkania dla 500 obywateli Ukrainy. Kolejną rzeczą było zorganizowanie szkoleń dla ponad 200 osób z nauki języka polskiego. Dodam, że przez cały 2022 rok przez bazę Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, powiem potocznie, przewinęło się ponad 850 obywateli Ukrainy. Dziś jest ich tylko 257, co świadczy o tym, że zarówno podejmowali pracę, ale jak i o tym, że część z nich wróciła do kraju. Warto zaznaczyć także, że pracę znalazło 1800 obywateli Ukrainy, którzy nie byli zarejestrowani w bazach Powiatowego Urzędu Pracy, a ich zatrudnienie zgłosili nam ich pracodawcy.

101 obywateli Ukrainy skorzystało z zatrudnienia wspomaganego przez urząd. Chodzi o staże, prace interwencyjne, doposażenia stanowiska pracy, jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej, dofinansowanie do wynagrodzenie pracownika 50 + ,czy pracownika DPS.