Zamek w Iłży

i

Autor: A.B

Prace renowacyjne na zamku w Iłży będą kontynuowane

2022-06-28 10:11

To największa inwestycja w Iłży od wielu lat. Mowa o renowacji zamku, uważanego za jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Zamek jest udostępniony dla turystów, jednak prace renowacyjne będą kontynuowane. W planach jest zmiana oświetlenia, a nawet przywrócenie historycznego wyglądu zamkowej baszcie.

Odbudują basztę, wyremontują wejście oraz zmienią oświetlenie - mowa o pracach renowacyjnych na zamku w Iłży. - Planujemy szereg działań wokół najważniejszego zabytku w naszym regionie - mówi Przemysław Burek, burmistrz Iłży:

Jesteśmy na etapie kończenia dokumentacji projektowej odtworzeń historycznego wejścia na zamek kładką drewnianą. To wejście z którego aktualnie korzystają turyści będzie wejściem technicznym. Dodatkowo zostanie wymieniona cała mała architektura na zamku, czyli ławki, kosze, które będą specjalnie stylizowane. Planujemy także remont schodów od ulicy Podzamcze i oczywiście oświetlenie tych schodów. Zależy nam na tym, aby ten zamek miał swój wyjątkowy klimat. W tym roku planujemy również ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej zabezpieczenia, remontu oraz powrotu do historycznego zadaszenia baszty.

Na realizację kolejnych prac renowacyjnych na zamku Iłża będzie się starać o dofinansowanie.

Przypomnijmy, w czerwcu zakończył się pierwszy etap renowacji zamku. Prace renowacyjne dotyczyły wtedy odbudowy murów obronnych zamku. Przy ścianach powstały szerokie tarasy drewniane.  Koszt prac to prawie 5 i pół miliona złotych. Inwestycję dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.