zdolnyleśnik1

i

Autor: AD

Kultura

Promuje ekologię poprzez sztukę. Leśnik Hubert Ogar uczestniczy w prelekcjach edukacyjnych

2023-09-19 16:04

Swój niezwykły talent poświęca by edukować o ekologii. Hubert Ogar z Nadleśnictwa Radom z miedzianych drucików tworzy wierne kopie liści i owoców leśnych. Jego prace nie tylko zachwycają ale służą edukacji. W jaki sposób?

Hubert Ogar znany jest ze swoich niezwykłych prac. To najprawdopodobniej jedyny leśnik w województwie mazowieckim i w Polsce, który tworzy wierne kopie liści i owoców leśnych z miedzianych drucików. Jak przyznaje z uśmiechem jeszcze w czasach studenckich były pomocą naukową i ściągawką przed kolokwium. Później wykonywał je hobbystycznie. Obecnie ta pasja stała się narzędziem edukacji ekologicznej. Autor uczestniczy w wystawach organizowanych przy ogrodach botanicznych czy ośrodkach edukacji leśnej. Bywa z prelekcjami także w szkołach. 

- Młodzież i dorośli bardzo chętnie oglądają moje prace. Dla mnie to duża satysfakcja gdy okazuje się, że ktoś w ten sposób nauczył się rozróżniać kilka gatunków roślin - twierdzi autor. 

Jego prace to ... koronkowa robota. Liście i owoce są tak wiernie odwzorowane, że gdy ogląda się je pod światło doskonale widać unerwienie czy delikatny meszek, pokrywający łupinki. Wykonane są z miedzianych drucików, które leśnik - artysta otrzymuje od rodziny lub znajomych, którzy wymieniają domową elektronikę na nowsze modele. Niestety część surowca ... wciąż znajduje w lesie. 

- Nadal elektrośmieci porzucane są w lasach. Zdarza mi się widzieć stary telewizor czy monitor. Oczywiście uprzątamy te śmieci o ile nie uda się ustalić ich właściciela. Jeśli pozostają bezpańskie, wymontowuję miedziane zwoje, dając tym przedmiotom drugie życie. To sposób na połączenie recyklingu, ekologii i sztuki - mówi. 

Źródło: Promuje ekologię poprzez sztukę. Leśnik Hubert Ogar uczestniczy w prelekcjach edukacyjnych