Radom ma swój własny program edukacyjny

i

Autor: A.B

Radomski program edukacji historycznej

2023-01-10 13:37

Zamierzają uczyć historii - mowa o projekcie, który będzie realizowany przez muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. W tym celu została opracowana specjalna publikacja, która ma wspierać nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych w tworzeniu lekcji historii. Publikacja ściśle powiązana jest z historią Radomia, a proponowane w niej lekcje spełniają kryteria podstawy programowej.

Filmy multimedialne, scenariusze lekcji, a także muzealne lekcje - mowa o edukacyjnym projekcie, który będzie realizowany w radomskich szkołach przez muzeum im. Jacka Malczewskiego. Program będzie realizowany w oparciu o podręcznik pt: „Radomski Program Edukacji Historycznej”. - Ta publikacja trafi do wszystkich placówek w mieście – mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia:

To gotowy podręcznik, który trafi do szkół w Radomiu. Jego ogromną wartością jest to, że jest kompatybilny z podstawą programową. To podręcznik obudowany dodatkowymi multimedialnymi środkami dydaktycznymi. Warto też zaznaczyć, że Radom jest prekursorem i innowatorem, ponieważ jest pierwszym miastem, który ma swój własny program edukacji historycznej. Dla budżetu radomskiej oświaty ma to ogromną wartość z uwagi na to, że nie będziemy musieli zabezpieczać dodatkowych środków, żeby te lekcje mogły być realizowane.

- Scenariusze lekcji są pełne różnych form dydaktycznych - mówi dr. Adam Duszyk, autor podręcznika, zastępca dyrektora muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, a także badacz historii Radomia:

Tutaj znajdują się gotowe scenariusze z wymaganiami i materiałami pomocniczymi, czy pracą domową i całym zestawem pełnej obudowy dydaktycznej. Podręcznik jest w pełni kompatybilny z Muzeum Historii Radomia i multimediami dostępnymi na stronie muzeum, czyli lekcje, które przygotowałem nie będą nudne, będą okraszone wideoklipami, czy krótkimi filmami, maksymalnie do 10 minut. Każda lekcja jest również tak zaprogramowana, żeby można ją było wciągu 45 minut zrealizować.

Podręczniki trafiły już do IV LO im Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. - Będziemy zachęcać młodzież do poznania historii naszego miasta - mówi Katarzyna Kwiatkowska z placówki:

Myślę, że ten program jest niezwykle ważny w kształceniu dzieci i młodzieży i jak widać, tworzony był z dużą pasją i ufam, że właśnie tą pasję przekażemy naszym uczniom.

Podręczniki trafią również do szkół podstawowych. Program edukacyjny będzie realizowany w starszych klasach.

Radomski program edukacji historycznej

i

Autor: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu