Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

RCKiK w Radomiu zachęca do oddawania krwi

2023-09-18 12:48

Obecnie w radomskim oddziale jest niski stan niektórych grup krwi. Kto może pomóc ich uzupełnieniu? O tym w artykule.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu apeluje do mieszkańców o oddawanie krwi. Obecnie w radomskim oddziale jest niski stan 0 RH-, A RH -, B RH- i AB RH-. Uzupełniając zapasy możemy pomóc m.in. przy czyimś leczeniu. Krew niejednokrotnie jest też potrzebna dla osób które ucierpiały w wypadkach samochodowych.

By oddać krew trzeba spełnić kilka wymogów. Życiodajnym płynem mogą podzielić się osoby będące w wieku 18-65 lat. Muszą to być również osoby zdrowe, nie leczące się na przewlekłe choroby. Krwi nie mogą też oddawać osoby ważący poniżej 50 kg. Więcej o tym przeczytacie pod TYM linkiem. Z kolei dzień przed oddaniem warto jest się dobrze nawodnić, a wieczorem uniknąć tłustego posiłku, dzięki czemu krew będzie lepszej jakości.

Jak często można dzielić się lekiem którego nie można wyprodukować? Tzw. krew pełną mężczyźni mogą oddać 6 razy w ciągu roku z kolei kobiety 4 razy. Bez względu na płeć okres pomiędzy kolejnym oddaniem musi wynosić 56 dni. Samo pobieranie trwa kilka minut. Warto również wspomnieć że mieszkańcy poza krwią pełną mogą też przekazać w radomskim RCKiK osocze i płytki krwi.

Krew można oddawać zarówno w siedzibie radomskiego RCKiK przy ul. Limanowskiego 42 jak i podczas ich akcji wyjazdowych.

Źródło: RCKiK w Radomiu zachęca do oddawania krwi