Barszcz Sosnowskiego rozpoczął kwitnienie. Toksyczna roślina rozprzestrzenia się na terenie powiatu radomskiego i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
To bardzo niebezpieczna, parząca roślina. Dorasta nawet do 3,5 metra wysokości, a zawarte w niej olejki eteryczne mogą powodować poważne poparzenia skóry. Trzeba zachować szczególną ostrożność. W przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego nie wolno rozdrapywać powstałych zmian skórnych. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i unikać ekspozycji skóry na promienie słoneczne– podkreśla Edyta Nowicka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.
Jeśli zauważymy stanowisko tej rośliny, warto poinformować o tym leśników. Należy dokładnie określić lokalizację oraz, jeśli to możliwe, wykonać zdjęcie.
Ważne jest również, aby nie usuwać barszczu Sosnowskiego samodzielnie. Informację o jego występowaniu należy przekazać do urzędu miasta lub gminy. Samorząd zleci usunięcie rośliny wyspecjalizowanej firmie, dysponującej odpowiednim sprzętem i zabezpieczeniami.
ZOBACZCIE TAKŻE NASZĄ GALERIĘ: Za nami "Bieg na 6 łap" w Radomiu
Źródło: Region radomski: Barszcz Sosnowskiego rozpoczął kwitnie. Kontakt z rośliną może skończyć się poważnymi poparzeniami