Wsparcie dla działkowców

i

Autor: mazovia.pl

Rusza program – Mazowsze dla działkowców

2022-02-07 9:44

Nowe ogrodzenia, montaż oświetlenia lub monitoringu, a nawet zakup sprzętu do pielęgnacji zieleni – to tylko przykładowe inwestycje, na jakie działkowcy mogą pozyskać wsparcie z budżetu Mazowsza. Właśnie ruszył program wsparcia samorządu województwa mazowieckiego – „Mazowsze dla działkowców 2022”. Do rozdysponowania jest w 2 mln zł. Nabór potrwa do 15 marca br.

Program „Mazowsze dla działkowców 2022” realizowany jest od czterech lat. Głównym celem tego autorskiego programu samorządu Mazowsza jest wsparcie finansowe, które działkowcy (poprzez jednostki samorządu terytorialnego, na terenie, których działają ROD) mogą przeznaczyć na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej, a przez to poprawę jakości wypoczynku i rekreacji na działkach. Ponadto program ma zachęcać do aktywnego i zdrowego trybu życia, a także ochrony środowiska i przyrody. To ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób niepełnosprawnych. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że to kolejny program wsparcia, na który samorząd Mazowsza przeznaczył większe środki niż w poprzednich edycjach.

To efekt tegorocznych planów budżetowych, które zapowiadają się naprawdę optymistycznie i ambitnie. Naszym priorytetem są nie tylko inwestycje, ale też wsparcie samorządów lokalnych w realizacji wielu zadań, których sami nie byliby w stanie wybudować czy zmodernizować. Czas w gospodarce może nie jest najlepszy, ale wiem, że jeśli połączymy siły, razem jesteśmy zrobić wiele dla naszej mazowieckiej wspólnoty i utrzymać rozwój na dotychczasowych poziomie, a nawet go przyspieszyć.

Jak podkreśla Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego program z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

W ubiegłorocznej edycji udało nam się wesprzeć 89 rodzinnych ogródków działkowych kwotą ponad 800 tys. zł. Liczymy, że w tym roku z naszej pomocy skorzysta jeszcze więcej działkowców, a jest o co walczyć. Każdy ROD może otrzymać nawet 20 tys. zł na wybrany przez siebie cel. Nie narzucamy z góry zadań, które dofinansujemy. Tę decyzję pozostawiamy beneficjentom, którzy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, by korzystanie z tych rekreacyjnych przestrzeni na terenie miast było przyjemne.

W tegorocznej edycji programu działkowcy mogą otrzymać nawet 40 proc. dofinansowania do kosztów swojej inwestycji. Maksymalna kwota wsparcia dla jednego projektu to 20 tys. zł. Wsparcie może zostać przeznaczone m.in. na remonty ogrodzeń, montaż oświetlenia czy zakup sprzętu do pielęgnacji zieleni. Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie www.mazovia.pl

Źródło: Rusza program – Mazowsze dla działkowców