radomscy uczniowie przed wyjazdem do Rumunii

i

Autor: Archiwum ZDZ

Są i w szkole i na feriach. Radomianie wyjechali do Rumunii

2022-02-07 15:13

Ćwiczą angielski, zwiedzają i poznają życie swych rówieśników w Rumunii. Grupa licealistów z radomskich szkół ZDZ właśnie w ten sposób spędza drugi tydzień ferii. Wszystko w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży.

Jest to wyjazd w ramach programu współpracy międzynarodowej "Ponadnarodowa mobilność uczniów", realizowanego w ramach Europejskich Funduszy Społecznych. Radomianie udali się do szkoły partnerskiej w mieście Ploeszti , położonym w południowej Rumunii,  będącym ośrodkiem administracyjnym okręgu Prahova, na północnym krańcu Niziny Wołoskiej. 

- Szkoła, do której udała się nasza młodzież to liceum techniczne, kształcące głownie w kierunkach rolniczych, ale obecnie idące też w kierunku zawodów wymaganych przez tamtejszy rynek pracy - powiedziała Katarzyna Kołodziejska, dyrektor radomskich szkół ZDZ. - Samo miasto jest pełne pięknych zabytków a region ciekawy geograficznie, więc sądzę że młodzież będzie miała wiele pięknych wrażeń. 

W czasie pobytu uczniowie będą ćwiczyć angielki, porozumiewając się z rumuńskimi rówieśnikami. To jednak nie jedyny cel, bo głównym tematem jest wizja młodego Europejczyka oraz prezentacja obu kultur rumuńskiej i polskiej.

- Zabraliśmy ze sobą pierniczki w kształcie kogutków, upieczone przez technikum gastronomiczne naszej szkoły. Są też ludowe stylizacje, oparte na motywach góralskich i łowickich. Będzie też program artystyczny. Nasza młodzież zatańczy poloneza i zaśpiewa ludową piosenkę "W moim ogródecku" - wylicza Justyna Makaruk, anglistka i opiekunka grupy.

Pobyt w Rumunii potrwa dziesięć dni. jak zapewniają organizatorzy, wszystko zostało zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego. 

- Zachowaliśmy wszelkie procedury jak szczepienia czy paszporty covidowe. Nie jesteśmy wolni od obaw, ale musimy nauczyć się żyć w pandemicznej rzeczywistości - dodaje Katarzyna Kołodziejska. 

Źródło: Są i w szkole i na feriach. Radomianie wyjechali do Rumunii