Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Dane Urzędu Statystycznego

Światowy dzień krwiodawstwa - Ilu mieszkańców województwa mazowieckiego podzieliło się darem krwi?

2024-06-14 9:13

Z okazji święta dawców krwi, Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane na ich temat za 2023 rok. Ile było pobrań krwi i jej składników? O tym w artykule.

To święto tych którzy dzielą się lekiem którego nie można wyprodukować. Mowa o światowym dniu krwiodawstwa, który obchodzony jest dzisiaj, 14 czerwca. Z tej okazji, Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił dane na temat krwiodawców za 2023 rok. Statystyki nie zawierają danych z Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według danych US, osób które oddały w ubiegłym roku krew czy jej składniki było ponad 70 tys. Większość krwiodawców, bo aż ponad 3/4 stanowili mężczyźni. Z kolei pod względem wieku najwięcej było osób między 25 a 44 rokiem życia.

A ile było donacji krwi i jej składników w naszym województwie? Według danych urzędu, łączna liczba pobrań w 2023 roku wyniosła 164,5 tys. 89,6% wszystkich donacji stanowi pobranie krwi pełnej, a 2,6% to osocze.

Rok temu liczba donacji w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców wyniosła 299. To najniższy wskaźnik w Polsce. Najwyższy ze wszystkich województw posiada podlaskie czyli 701. Więcej danych na temat krwiodawców znajdziecie na poniższej infografice:

Infografika na temat krwiodawców w województwie mazowieckim

i

Autor: Źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie
Źródło: Światowy dzień krwiodawstwa - Ilu mieszkańców województwa mazowieckiego podzieliło się darem krwi?