Spotkanie ze sztuką w RCO

i

Autor: Archiwum Teatru Powszechnego w Radomiu

Kultura

Sztuka contra nowotwory. Radomskie Centrum Onkologii i Teatr Powszechny w Radomiu podjęły współpracę. Na czym polega?

2023-06-19 17:31

Aktorzy prezentują fragment sztuki a następnie rozmawiają z publicznością. Rozpoczęły się "Spotkania ze Sztuką" w Radomskim Centrum Onkologii. Cel inicjatywy to wsparcie w walce z chorobą.

W ramach przedsięwzięcia aktorzy przygotowują specjalne adaptacje swoich występów, które dostosowane są do warunków szpitalnych, przenosząc pacjentów do świata sztuki. W korytarzu RCO można też oglądać wystawę fotografii ze spektakli, granych w Teatrze Powszechnym w Radomiu. 

„Spotkanie ze Sztuką” jest efektem wspólnych wysiłków obu instytucji, które zdają sobie sprawę z siły terapeutycznej sztuki i teatru. Przebywanie w szpitalu bywa trudne i stresujące, dlatego obie strony wierzą, że występy teatralne będą stanowiły przestrzeń radości i ukojenia - informuje RCO. 

Inauguracja akcji „Spotkanie ze Sztuką” odbyła się 12 czerwca. W sali konferencyjnej Radomskiego Centrum Onkologii wystąpili Jarosław Rabenda i Joanna Zagórska we fragmentach sztuki „Poskromienie Złośnicy” Williama Szekspira w reżyserii Małgorzaty Potockiej. 

- Aktorzy zostali bardzo ciepło przyjęci zarówno przez personel szpitala jak i pacjentów. Dla nich to duże wyzwanie i wymagająca publiczność, ale inicjatywa została też bardzo dobrze przyjęta przez zespół teatru. Kolejni aktorzy zgłaszają się do projektu. Zastanawiamy się nad kolejnymi tytułami, ale jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach - zdradza Jolanta Korłub Ogonkowska z Teatru Powszechnego w Radomiu. 

Spotkania ze Sztuką w RCO będą się odbywały raz w miesiącu. Na czas wakacji nie jest przewidywana przerwa. 

Źródło: Sztuka contra nowotwory. Radomskie Centrum Onkologii i Teatr Powszechny w Radomiu podjęły współpracę. Na czym polega?