Tu liczą się ludzie. Rośnie liczba firm sektora ekonomii społecznej w regionie radomskim.

2022-09-28 16:55 AD
Radom IV Dzień Ekonomii Społecznej w Resursie
Autor: AD

Gastronomia, opieka nad terenami zielonymi czy hotel. W regionie radomskim przybywa firm zatrudniających osoby wykluczone - to dane Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej. Ile jest takich przedsiębiorstw i komu dają pracę?

Tu liczy się nie tyle zysk i pieniądz co człowiek. W subregionie radomskim działa już ponad 20 firm i organizacji zatrudniających osoby wykluczone. To statystyki Mazowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.  Agnieszka Sekulska z radomskiego ośrodka tej organizacji, zastrzega że nie wszystkie przedsiębiorstwa korzystają ze wsparcia ośrodka i co się z tym wiąże nie trafiają do ewidencji, prowadzonej przez tę instytucję. Jak dodaje Agnieszka Sekulska, pracę znajdują nie tylko niepełnosprawni:

- To osoby, które trudniej radzą sobie na rynku pracy, na przykład te które wcale lub bardzo długo nie pracowały. Mogą to być matki, które nawet po 15 latach przebywania w domu, szukają zatrudnienia - wyjaśnia. 

Jednym z pracodawców jest Monika Dudek. Jej zdaniem warto sięgać po tych, którzy nie radzą sobie na otwartym rynku pracy:

- Z własnego doświadczenia wiem, że osoby wykluczone - trochę z wdzięczności, trochę dla dowartościowania samych siebie - są świetnymi pracownikami. Są bardzo lojalni, pracowici, ambitni - wylicza. 

O ekonomii społecznej - możliwościach jakie daje oraz wyzwaniach jakie stawia dyskutowano 27 września 2022 roku w Resursie Obywatelskiej w Radomiu. Okazją do zorganizowania paneli był IV Dzień Ekonomii Społecznej. 

Nasi Partnerzy polecają