Plakat wystawy  Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce

i

Autor: Karol Łukasiewicz

Kultura

W Kamienicy Deskurów będzie można oglądać wystawę "Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce"

2024-06-26 13:22

Otwarcie ekspozycji organizowanej przez radomską Resursę Obywatelską odbędzie się w najbliższą niedzielę, 30 czerwca o godz. 10.00. Więcej o tym w artykule.

Pokazuje jak kiedyś się ubierano. Mowa o wystawie organizowanej przez Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska pt. "Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce". Prezentowane są na niej ubrania stworzone przez najwybitniejszych polskich twórców mody. Znajdujące się na wystawie eksponaty, tworzą przekrój historii polskiego przemysłu odzieżowego od lat 50-tych do 90-tych XX wieku. Jednocześnie ekspozycja jest komentarzem do zmian które w tym czasie miały miejsce w Polsce.

Myślą przewodnią tej niezwykłej ekspozycji jest uznanie mody za istotną części sztuki. Była ona zawsze niezawodnym barometrem zmian społecznych i politycznych, co widać szczególnie w Polsce Ludowej. W atmosferze przesiąkniętej polityką odgrywała istotną rolę – wyznaczano trendy zgodne z zaleceniami partii, przy jednoczesnym poszukiwaniu kompromisu między tym, co poprawne politycznie, a tym, co „na czasie”. Polska odpowiedź na zachodnie nurty była szeroko rozumianą formą buntu, a odzież i styl stawały się głosem niezależności. Rodzimi projektanci, tacy jak Barbara Hoff, Grażyna Hase czy twórcy z przedsiębiorstwa Moda Polska, odegrali kluczową rolę w kształtowaniu krajowych trendów, podobnie jak pomysłowi artyści, którzy – korzystając często z ograniczonych środków – przygotowywali wyjątkowe i zachwycające ubrania. - Czytamy na stronie Resursy.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w najbliższą niedzielę, 30 czerwca o godz. 10.00 w dziale muzealnym Resursy Obywatelskiej w Kamienicy Deskurów. Ekspozycja będzie czynna do 25 października. Normalny bilet wstępu kosztuje 10 zł a ulgowy 5 zł.

Źródło: W Kamienicy Deskurów będzie można oglądać wystawę "Tkacze historii. Pięć dekad mody w Polsce"