Obraz z wystawy Polscy Monachijczycy

i

Autor: Karol Pakosz

Kultura

W muzeum Malczewskiego odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po "Polskich Monachijczykach"

2023-11-15 15:27

Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji z dziełami "Szkoły monachijskiej" odbędzie się w najbliższą niedzielę. W jej trakcie będzie można poznać obrazy autorstwa ponad 30 artystów.

Będzie można lepiej poznać dzieła znanych polskich artystów. W muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji "Polscy Monachijczycy". Przypomnijmy, wystawa dostępna jest od początku października i można na niej zobaczyć ok. 40 obrazów pochodzących z Lwowskiej Galerii Sztuki. Ich autorami są polscy malarze tzw. "Szkoły Monachijskiej" którą określano w historii rodzimej sztuki artystów którzy uczyli się i tworzyli w stolicy Bawarii w okresie od pierwszej połowie XIX wieku do początku XX wieku.

Łącznie podczas oprowadzania będzie można zobaczyć dziełą ponad 30 malarzy. Wśród nich znajdują się tacy uznani artyści jak Józef Brandta, Juliusza Kossaka, Jan Nepomucen Głowacki czy Jacek Malczewski. Prezentowane będą także prace pierwszych polskich twórców którzy we wspomnianym okresie uczyli się w Monachium czyli Aleksandra Lessera, Marcela Maszkowskiego czy Aleksandra Raczyńskiego.

Oprowadzanie po "Polskich Monachijczykach" odbędzie się w najbliższa niedzielę, 19 listopada. o godz. 12.00. Wystawa dostępna będzie do 10 lutego przyszłego roku.

Źródło: W muzeum Malczewskiego odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po "Polskich Monachijczykach"