Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

800 plus

Warto złożyć wniosek o 800+ do końca czerwca

2024-06-18 14:24

Rodzice czy opiekunowie którzy jeszcze nie złożyli wniosku na obecny okres świadczeniowy a zrobią to do końca tego miesiąca otrzymają wypłatę 800 plus najpóźniej do końca sierpnia, a przy tym mogą liczyć na wyrównanie za czerwiec i lipiec. Więcej o tym w artykule.

Wraz z czerwcem rozpoczął się nowy okres świadczeniowy 800 plus. Wnioski na niego przyjmowane są od 1 lutego. Według danych ZUS, do 6 czerwca w całym kraju złożono ich już blisko 4,1 mln z czego niemal 650 tys. w województwie mazowieckim. Rodzicom i opiekunom którzy  jeszcze tego nie zrobili Zaklad Ubezpieczeń Społecznych przypomina że warto dopełnić formalności do 30 czerwca. Złożenie wniosku o 800 plus do końca obecnego miesiąca zapewnia rodzicom wyrównanie świadczenia od czerwca:

Jeśli rodzic spóźni się i złoży wniosek o 800 plus po 30 czerwca, to nie otrzyma już wyrównania od czerwca. Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka – Czytamy w informacji prasowej od ZUS.

Kto może ubiegać się o 800 plus i jak złożyć wniosek? Świadczenie przysługuje rodzicom bądź opiekunom na każde dziecko które nie ukończyło jeszcze 18 lat, bez względu na to jakie mają dochody. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną: poprzez portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS czy aplikację mobilną mZUS. A jak sprawdzić czy został złożony?

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres bez względu na to, jakim kanałem przekazał formularz, może to sprawdzić logując się na PUE ZUS. W zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS-u, ale także, jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane. - Czytamy dalej w informacji prasowej.

Należy pamiętać, że osobom które nie miały do tej pory konta na PUE ZUS i składały wnioski poprzez inne kanały, zakład założył im je automatycznie. By wejść na konto trzeba użyć danych logowania wysłanych na e-mail podany we wniosku o świadczenie.

Źródło: Warto złożyć wniosek o 800+ do końca czerwca