Wirtualne spacery po mazowieckich muzeach i skansenach

i

Autor: Karol Pakosz

Wirtualne spacery po mazowieckich muzeach i skansenach - To największy tego typu projekt w Polsce [WIDEO]

2022-04-21 14:27

Samorząd Mazowsza przenosi do sieci instytucje kultury. Będziemy mogli je zwiedzać zarówno na telefonie jak i przy pomocy gogli VR. Więcej o tym w artykule.

Zwiedzanie bez ruszania się z domu - Teraz będzie to możliwe. Samorząd województwa tworzy projekt wirtualnych spacerów po mazowieckich instytucjach kultury. Do wirtualnej rzeczywistości przeniesione zostanie 26 placówek, również te z Radomia. Spacery będą dostępne m.in. na stronach instytucji. Projekt ma zachęcać zarówno młodzież jak i dzieci do częstszego odwiedzania placówek.

Mazowieckie muzea idą z duchem czasu. Dzięki wirtualnemu zwiedzaniu każdy użytkownik internetu może poznać bliżej ich bogate zbiory. Mamy także nadzieję, że wirtualne wizyty będą dodatkowo zachęcać do odwiedzin w świecie rzeczywistym - Powiedział Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa.

Spacery będzie można odbywać m.in. poprzez gogle wirtualnej rzeczywistości, a także na monitorze komputera czy na smartfonie.

Możemy wyobrazić sobie zwiedzanie miast, lekcje historii czy przyrody, które można przeprowadzić w salach szkolnych, w zasadzie bez żadnych dodatkowych kosztów. Docelowo zdigitalizowane zbiory mazowieckich instytucji znajdą się na wspólnej, regionalnej platformie kulturalnej dostępnej przez internet. - Powiedział Marcin Pawlak, dyrektor Departamentu Cyfryzacji, Geodezji i Kartografii w urzędzie marszałkowskim.

Wirtualny spacer możemy odbyć już m.in. w muzeum im. Jacka Malczewskiego. Spacery to część projektu "Regionalna Platforma Informacyjna – Kultura na Mazowszu". Jego koszt to ponad 10,5 mln złotych.​

Wirtualny spacer po mazowieckich instytucjach kultury
Źródło: Wirtualne spacery po mazowieckich muzeach i skansenach - To największy tego typu projekt w Polsce [VIDEO]