Wkrótce otwarcie wystawy "Malczewscy. Spotkanie artystów."

2023-01-30 15:13 Karol Pakosz
Konferencja prasowa na temat wystawy
Autor: Karol Pakosz

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wernisaż ekspozycji będącej wstępem do tegorocznego jubileuszu 100-lecia instytucji. Więcej o tym w artykule.

"Malczewscy. Spotkanie artystów" - To tytuł nowej wystawy jaka zagości w muzeum im. Jacka Malczewskiego. Na ekspozycji zobaczymy pracę ojca i syna, czyli Jacka i Rafała Malczewskich. Wystawa skonfrontuje część dorobku obu artystów.

Chcemy zaprezentować twórczość zarówno ojca jak i syna, ale w kontekście nie tyle rywalizacji co symbiozy. - Powiedział Leszek Ruszczyk dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Na ekspozycję wystawy składają się prace ze zbiorów własnych muzeum Malczewskiego, depozyty z prywatnych kolekcji, a także wypożyczone dzieła z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem i Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie.

Jeśli chodzi o część poświęconą ojcu, czyli Jackowi Malczewskiemu, będzie można zobaczyć pracę które powstały w ostatniej dekadzie jego życia. Mowa o ostatnich 10 latach po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, aż do śmierci artysty w 1929 roku, kiedy to powstawały późne wizerunki na które wpływ miała choroba, a także pewne niedyspozycje fizyczne naszego artysty. Będą to przede wszystkim portrety które powstawały w Lusławicach: jego bliskich, sióstr, żony czy dzieci. - Powiedziała Paulina Szymalak-Bugajska, jedna z kuratorek wystawy.

Z prac Rafała Malczewskiego zobaczymy m.in. akwarele jakie malował w latach 20-tych ubiegłego wieku i później, co ma pokazać ewolucję stylistyczną artysty.

Lata 20-te dla Rafała Malczewskiego były czasem gdy rozpoczął swoją błyskotliwą karierę. Na początku, w 1923 roku wziął udział w wystawach sztuki podhalańskiej w Zakopanem. [...] Natomiast w 1924 roku debiutował już na salonach Warszawy u boku nie kogo innego jak Witkacego który już wtedy był uznanym twórcą. To właśnie wtedy Rafał Malczewski zyskał ogromną popularność. - Powiedziała Magdalena Ewa Nosowska, kurator wystawy.

Ekspozycja "Malczewscy. Spotkanie artystów", będzie miała swój wernisaż już w najbliższy piątek o godz. 17.00 przy ul. Rynek 11.

Źródło: Wkrótce otwarcie wystawy "Malczewscy. Spotkanie artystów."
Nasi Partnerzy polecają