Mural na ścianie VII LO (Zdjęcie poglądowe)

i

Autor: (Zdjęcie poglądowe) Źrodło: facebook.com/RadomCity

Wkrótce ruszą pracę nad kolejnym muralem z obrazem Jacka Malczewskiego

2022-04-28 15:38

Mural będzie przedstawiał obraz "Pytia" i wybrano go nie bez powodu. Więcej o tym w artykule.

To będzie kolejny mural z obrazem Jacka Malczewskiego, ale inny niż wszystkie. Na ścianie budynku Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Malczewskiego 29 pojawi się obraz "Pytia", namalowany przez mistrza w 1917 roku. Wybór tego dzieła jest nieprzypadkowy, ponieważ obraz znajduje się w Lwowskiej Galerii Sztuki. Mural z tym obrazem ma być wyrazem pamięci i solidarności z ukraińskimi artystami:

Dokonaliśmy takiego wyboru, by w ten symboliczny sposób wyrazić naszą pamięć i solidarność z artystami i środowiskiem artystyczno-kulturalnym ogarniętej wojną Ukrainy. Oczywiście podstawowy cel jaki nam przyświeca, to promowanie związków Jacka Malczewskiego z Radomiem. Uznaliśmy, że skoro mamy się czym chwalić, to należy to robić. - Powiedział Mateusz Tyczyński, wiceprezydent Radomia.

Do tej pory pojawiły się dwa murale z obrazami Jacka Malczewskiego: Pierwszy to "Zatruta studnia z chimerą", który zobaczymy na budynku Wydziału Sztuki UTH, a drugi, czyli "Kobieta z faunem" zdobi ścianę Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego przy ul. Warszawskiej.

Wykonawcą muralu będzie Łukasz Rudecki. Zarówno ten jak i dwa poprzednie są częścią projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jego realizacją zajmuje się Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łąźnia".

Źródło: Wkrótce ruszą pracę nad kolejnym muralem z obrazem Jacka Malczewskiego