Wzrost włamań do mieszkań na terenie Radomia! Policjanci apelują do mieszkańców o wzmożoną czujność!

i

Autor: pixabay

Włamywacze w Radomiu zatrzymani na gorącym uczynku

2022-12-21 9:14

Policja ostrzega. Dwukrotnie wzrosła liczba włamań do mieszkań w Radomiu. Od stycznia do końca listopada policja odnotowała ich w sumie 85, czyli więcej o 46 niż w analogicznym okresie w roku 2021. W minionym tygodniu policjantom udało się zatrzymać na gorącym uczynku dwóch mężczyzn zamieszanych w proceder.

Dwaj mężczyźni zatrzymani na gorącym uczynku. Radomscy policjanci dotarli do podejrzanych o włamania do mieszkań na terenie Radomia. Złodzieje trafili do aresztu na 3 miesiące. - W wyniku pościgu sprawcy zostali ujęci wraz ze skradzionymi rzeczami - mówi młodsza aspirant Malwina Wlazło z Mazowieckiej Policji:

Byli to dwaj mężczyźni w wieku 41 i 44 lata, którzy mieli przy sobie skradzione z mieszkania pieniądze, biżuterię i drobny sprzęt elektroniczny. Policjantom udało się udaremnić tą kradzież i odebrano im skradzione rzeczy, które zostały zabezpieczone. Mężczyznom zostały przedstawione zarzuty i decyzją sądu trafili do aresztu na 3 miesiące. Policja będzie również sprawdzać, czy mężczyźni nie byli zamieszani w inne włamania, jakie miały miejsce na terenie Radomia.

Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

- Apelujemy do mieszkańców o to, aby wzmocnili swoją czujność – dodaje Wlazło:

Przede wszystkim wzmocnijmy swoją sąsiedzką czujność. Jeśli zauważymy jakieś nieznajome osoby kręcące się po klatce, albo samochody stojące pod blokiem, które są nam nieznane, to warto ten fakt zgłosić na policję.

A jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed kradzieżą. Poniżej kilka rad policjantów.

  • Zabezpiecz drzwi

Wyposaż drzwi w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy; w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe; zabezpiecz dom poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek; nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu; doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy; zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

  • Poznaj swojego sąsiada

Pamiętaj - najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”. Jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu - dzwoń do Policji. Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

  • Pamiętaj! Dzwoń do Policji

Gdy: zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu; usłyszysz hałasy na posesji sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali; zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania; opuszczając na dłuższy czas swój dom (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, czy wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji; zauważysz podejrzaną osobę obserwującą okoliczne obiekty.

  • Nie ryzykuj niepotrzebnie

Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie „dobre schowki” jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i sprawdzane przez nich w pierwszej kolejności; nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy; jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;  równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania móc zrekompensować sobie poniesione straty -  czytamy na stronie mazowieckiej policji.