Z jakimi utrudnieniami zmagaja się niepełnosprawni w urzędach? Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pokaże to w filmie!

2021-12-01 9:36

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Urząd przygotowuje specjalny film, dzięki któremu niepełnosprawni korzystający z usług placówki dowiedzą się ,miedzy innymi jak do urzędu mogą dostać się osoby na wózku.

Film pokaże z jakimi utrudnieniami borykają się osoby niepełnosprawne odwiedzające Urząd Pracy w Radomiu, ale przede wszystkim będzie podpowiedzią dla tych osób jak poruszać się po placówce

- W filmie opowiemy nie tylko o bieżącej działalności urzędu, czyli o tym, na co mogą liczyć osoby bezrobotne, pracodawcy czy przedsiębiorcy: gdzie starać się o staż, szkolenie czy pieniądze na działalność gospodarczą. Pokażemy też m.in. jak do urzędu mogą dostać się osoby na wózku, gdzie mogą zaparkować, gdzie znajduje się obsługa osób mających kłopoty z poruszaniem się. A także z jakich udogodnień mogą korzystać osoby głuche, niedosłyszące oraz niewidome. Film będzie tłumaczony na język migowy. Mamy nadzieję, że taki przekaz przełamie obawy i bariery przed wizytą w naszym urzędzie – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski.

Na jakie trudności natrafiają np. osoby niewidome w budynkach użyteczności publicznej opowiedział  pan Bartosz Radomski, niewidomy, który odwiedził Urząd Pracy w Radomiu z psem przewodnikiem, Robim.

- Będzie nam łatwiej, jeżeli wzbudzimy w pracownikach nawyk myślenia o potrzebach osób niepełnosprawnych. Ale chodzi tu nie tylko o nich, ale i o rodzica z wózkiem, czy osobę poruszającą się o kulach. Nie daj Boże, ktoś z załogi skręci kostkę i staje się osobą niepełnosprawną. Mówimy więc nie tylko o dostępności urzędu dla petenta, ale i dla niepełnosprawnego pracownika - podkreślał pan Bartosz.

Film o działalności PUP w Radomiu w wersji dla osób niewidomych, będzie miał audiodeskrypcję.

Na tym nie koniec. Powstanie też przewodnik w języku ETR ( Easy to Read). To tekst łatwy do czytania i rozumienia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Materiały multimedialne będą dostępne do końca roku na stronie https://radom.praca.gov.pl/ ,na FB oraz na kanale YOUTUBE Powiatowego Urzędu Pracy.

Źródło: Z jakimi utrudnieniami zmagaja się niepełnosprawni w urzędach? Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu pokaże to w filmie!