Kultura

Zakończył się konkurs "Zarażeni rowerem - zainspirowani Malczewskim"

2023-11-09 13:53

W ramach tegorocznej edycji konkursu wyróżniono 22 pracę o tematyce bezpieczeństwa i odnoszące się do twórczości znanego artysty. Więcej o tym w artykule.

Połączyli sztukę z promowaniem bezpieczeństwa. Zakończył się konkurs "Zarażeni Rowerem - Zainspirowani Malczewskim". Organizatorem była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Radomiu. Zadaniem było stworzyć pracę plastyczną łączącą temat bezpieczeństwa na rowerze z twórczością znanego artysty. Łącznie uczniowie ze szkół podstawowych z terenu powiatu nadesłali 160 prac. 22 z nich zostały wyróżnione podczas uroczystości która miała miejsce w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Poziom był bardzo wysoki i bardzo długo rozmawialiśmy na temat tego które pracę wyróżnić. [...] Kreatywność dzieci była ogromna a ich twórczość może państwa zaskoczyć. - Mówiła Ewa Czerwiec, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Radomiu.

Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe. Spośród klas I-III pierwsze miejsce zajął Dawid Kapusta z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bielisze. W kategorii klasy IV-VI wygrała Helena Piotrowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Młodocinie Mniejszym, a w klasach VII-VIII Barbara Jakubiak z PSP nr 18 w Radomiu. Uczestnicy malowali siebie w trakcie podróży:

- To jest autoportret. Jadę na rowerze przez Polską wieś trzymając portret Jacka Malczewskiego a w tle są dwie postacie z jego obrazów: Chimerę i Anioła. Trochę mi zeszło z tą pracą. Na pewno trzeba było zwracać uwagę na to by była dobra perspektywa i cienie. Malowałam ją kilka dni. - Mówi Milena Kądziela z PSP nr 23.

- Na obrazie jestem w momencie gdy zatrzymałam się podczas jazdy. Obok mnie na ławce siedzi Malarczyk i koło niego kobieta przy zatrutej studni. Pracę malowałam farbami i moim zdaniem było to trudne. Wyzwaniem było narysowanie postaci. - Powiedziała Helena Piotrowska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Młodocinie Mniejszym.

Źródło: Zakończył się konkurs "Zarażeni rowerem - zainspirowani Malczewskim"