Białobrzeskie Centrum Kultury

i

Autor: Archiwum UM w Białobrzegach

Kultura

Zakończyła się rozbudowa Białobrzeskiego Centrum Kultury

2023-05-29 14:17

Była ruina, która straszyła przez 40 lat, jest kino, biblioteka i sala widowiskowa na 200 miejsc. Nowe skrzydło Białobrzeskiego Centrum Kultury już gotowe.

Miał być kinoteatr i jest - po ponad 40 latach. Tak długo straszyła ruina niedokończonej inwestycji, czyli kinoteatru który miał powstać w latach 70. Tamta budowa nie została dokończona a mury niszczały. W lipcu 2019 roku Białobrzegi uzyskały  dofinansowanie w kwocie 1,8 miliona złotych budowę nowego skrzydła miejscowego ośrodka kultury. Ruinę wyburzono a w tym miejscu jesienią rozpoczęły się pierwsze prace. Budowę opóźniała najpierw pandemia a potem wojna w Ukrainie, której efektem były problemy z dostawą materiałów budowlanych. Te problemy podniosły też koszty inwestycji, które ostatecznie zamknięto kwotą ponad 3 milionów 800 tys. zł. 12 maja 2023 dokonano odbioru prac, uznając iż nowe skrzydło jest już gotowe.  Mieści się tam biblioteka, kino i sala widowiskowa wraz z zapleczem dla artystów.

- Niektóre ściany wewnętrzne są mobilne, po ich rozsunięciu zyskujemy salę z widownią na 200 miejsc. Takiej sali w Białobrzegach do tej pory nie było a jest bardzo potrzebna - przyznaje Adam Bolek burmistrz Białobrzegów. 

Obecnie trwają zakupy kolejnego sprzętu dla placówki, m. in. cyfrowego projektora kinowego. Właśnie kino ma zacząć działać jako pierwsze a są szanse, że pierwsze seanse odbędą się jeszcze w czerwcu. 

- Obecnie podpisywane są umowy z dystrybutorami. To oznacza, że mieszkańcy Białobrzegów będą oglądać nowości, w tym samym czasie co w innych miastach w Polsce - dodaje Adam Bolek. 

Oficjalne oddanie nowego skrzydła Białobrzeskiego Centrum Kultury planowane jest na początku czerwca. 

Źródło: Zakończyła się rozbudowa Białobrzeskiego Centrum Kultury