Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Zostań rodzicem zastępczym

2023-09-19 11:26

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej szuka ludzi do sprawowania różnych form pieczy zastępczej i zachęca mieszkańców do podjęcia się tego zadania.

Mają zastępstwo za swoich rodziców ponieważ ci nie mogą się nimi opiekować. Mowa o dzieciach przebywających w pieczy zastępczej czyli np. w rodzinach zastępczych i domach dziecka. Obecnie na terenie naszego miasta jest ich 358. Jednocześnie, wciąż jest zapotrzebowanie na kolejnych kandydatów którzy zapewnią opiekę jak również odciążą obecnych opiekunów. Dlatego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej zachęca mieszkańców do podjęcia się sprawowania pieczy w różnych formach w tym jako rodzina zastępcza cz jako wolontariusze wspierające już istniejące rodziny w nauce dzieci czy organizowania im czasu wolnego.

Jak zostać rodzicem zastępczym? Na początku trzeba czuć się gotowym do podjęcia tej roli. Wtedy powinniśmy się zgłosić do radomskiego MOPS-u. Wśród wymogów do sprawowania pieczy jest m.in. niekaralność i pełna zdolność do czynności prawnych. Więcej o tym przeczytacie na stronie ośrodka. Następnie osoby które się zgłoszą będą przechodziły proces kwalifikacji a także szkolenia by ewentualnie podjąć się tej misji. W lipcu szkolenie rozpoczęło 12 kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej, a we wrześniu zaplanowano kolejne dla 15 osób.

Warto dodać, że Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu organizuje spotkanie informacyjne dotyczące rodzicielstwa zastępczego w którym wezmą udział także pracownicy MOPS-u. Spotkanie zaplanowano na 28 września o godz. 12.00 (sala 220). Szczegóły znajdziecie pod TYM linkiem. Z kolei w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12 można oglądać wystawę „Moje największe marzenie”, gdzie prezentowane są pracę dzieci z pieczy zastępczych. Wystawa jest docenieniem ich twórczości ale również promowaniem rodzicielstwa zastępczego.

Źródło: Zostań rodzicem zastępczym