Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Źrodło: Pixabay (zdjęcie poglądowe)

ZUS podsumowuje "Weekend dla Ukrainy"

2022-03-30 9:07

Na Mazowszu, pracownicy ZUS pomogli złożyć prawie 4200 wniosków o 500 plus. Więcej o tym w artykule.

Pomagali Ukraińcom przy wnioskach o 500 plus. Za nami akcja "Weekend dla Ukrainy" od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez sobotę i niedzielę, placówki w całym kraju były czynne, a pracownicy służyli pomocą z wypełnianiem dokumentów. Na Mazowszu, eksperci pomogli złożyć prawie 4200 wniosków, z czego 116 w Radomiu.

Uchodźcy cały czas mogą się ubiegać o 500 plus:

Pracownicy ZUS są wciąż dostępni dla uchodźców w placówkach Zakładu. Po „Weekendzie dla Ukrainy” ZUS ma także kilka dobrych rad dla osób, które w najbliższej przyszłości będą korzystać ze wsparcia urzędu. Należy pamiętać o tym, żeby najpierw wyrobić sobie PESEL i założyć konto w banku. Bez tego ZUS nie może przyjąć wniosku o 500 plus. - Mówi Piotr Olewiński, rzecznik ZUS na Mazowsze.

Poza 500 plus, uchodźcom z Ukrainy przysługują w ZUS liczne świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Dobry start, a także dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce.

ZUS uruchomił również dla uchodźców specjalną linię telefoniczną w języku ukraiński i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych. Infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55. Pytania w sprawie świadczeń rodzinnych można też przesyłać mailowo na [email protected]