Disco polo

10 hitów, które sprawiły, że Zenek Martyniuk stał się królem disco polo

2024-05-01 11:26

Zenon Martyniuk to istna legenda i niezaprzeczalny król disco polo, rządzący (niemal) niepodzielnie już od kilkudziesięciu lat. W tym czasie uraczył nas całym zastępem utworów, z których niektóre zniknęły w odmętach zbiorowej pamięci, inne zaś złotymi zgłoskami zapisały się w dziejach polskiej muzyki. Dziś skupimy się na tych drugich.

Zenek Martyniuk swoją karierę rozpoczął jeszcze w latach 80., ale największy boom zaliczył w złotej erze disco polo, tj. lata 90., oraz w późnych latach dwutysięcznych, gdy wypuścił szereg kultowych dziś piosenek. Do dziś koncertuje i raczy nas kolejnymi utworami, ale najchętniej wracamy jednak do jego starszych osiągnięć.

CZYTAJ TAKŻE: Zenek Martyniuk ma młodszego sobowtóra? Jego wokal to coś absurdalnie wspaniałego

Zenek Martyniuk – 10 piosenek, które sprawiły, że lider Akcent stał się królem disco polo

Muzyka Zenka ma to do siebie, że trafia właściwie do każdego, niezależnie od wieku. Kochają go nasze babcie, mamy i nawet córki. Na weselach bawimy się w rytm jego największych hitów, a młodzi bez krępacji na wszelkiej maści imprezach odśpiewują najsłynniejsze wersy – i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej, w końcu powiedzenie, że “disco polo niby nikt nie słucha, ale jak przyjdzie śpiewać na imprezie to każdy zna tekst” nie wzięło się znikąd.

My z kolei postanowiliśmy pochylić się nad bogatą twórczością Zenka i wyłonić TYCH 10 utworów, które ugruntowały jego pozycję. Skupiliśmy się zarówno na tych starych numerach, jak i świeższych, z XXI wieku. Wyniki naszego plebiscytu znajdziecie w galerii załączonej w górnej części artykułu.

Akcent – jak dobrze znasz największe przeboje zespołu?

Pytanie 1 z 6
W którym roku ukazał się utwór “Przez twe oczy zielone”?
VOX test wiedza ogólna