W Toruniu znajdziecie również miejsca mniej oczywiste, które upamiętniają Mikołaja Kopernika. Na skwerze Broniewicza można podziwiać fontannę Cosmopolis i pomnik planetoidy. A tam warto wybrać się szczególnie wieczorem, gdy oprócz wody, oko cieszy pokaz świateł a ucho - muzyka, na przykład z Wiedźmina. Od strony placu Rapackiego wita odwiedzających Helios, czyli pomnik pokazujący, że to słońce rządzi wszystkim. Miłośnicy street artu znajdą także murale z wizerunkiem astronoma przy ulicy Gagarina, Suleckiego, Na Skarpie oraz na szpitalu miejskim, który jest także imienia Mikołaja Kopernika.
Pomnik Kopernika
Czy wiedzieliście, że na pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu składała się cała Europa? Specjalny fundusz niestety nie zdążył z realizacją zamówienia na 300. rocznicę śmierci astronoma. Ostatecznie powstał w 1853 roku. Ale w Toruniu znajdziecie inne wizerunki Mikołaja Kopernika, trzeba jednak dobrze poszukać - mówi Katarzyna Pietrucka z Muzeum Historii Torunia:
- Pierwszy zrobił to jako pierwszy lekarz w XVI wieku, ufundował epitafium w kaplicy Aniołów Stróżów. Kolejną osobą, która chciała uhonorować i już poczyniła większe przedsięwzięcie, wykonała popiersie Mikołaja Kopernika, które miało stanąć naprzeciwko ówczesnej Gospody Pod Trzema Koronami to był wojewoda nowogrodzki książę Józef Jabłonowski.
Ostatecznie popiersie było za mało reprezentacyjne i znajdziecie je również w Kościele Św. Janów.
Ul. Kopernika 15
Gdzie urodził się Mikołaj Kopernik? Oczywiście - w Toruniu. Ale gdzie dokładnie? Tu teorii jest wiele, a majątek jego rodziców i kamienice, które posiadali nie ułatwiają tego zadania. Oficjalnie jego dom i jednocześnie muzeum znajduje się przy ulicy Kopernika 15. Na miejscu znajdziemy nie tylko historię astronomii, samego Kopernika ale i to, co otaczało go przez pierwsze osiemnaście lat życia:
- Jest na przykład taki bardzo ciekawy mały bucik dziecka z drugiej połowy XV wieku. Kto wie, może jest to bucik jakiegoś kolegi, z którym bawił się tutaj na terenach ówczesnej ulicy świętej Anny. To wydaje mi się jest bardzo interesujące dla zwiedzających, że mają takie poczucie, że przechodzą przez prawdziwy dom, w którym wychował się polski uczony - mówi Michał Kłosiński z Domu Mikołaja Kopernika.
A jest to najmłodsze muzeum na świecie jemu poświęconym, choć działa już ponad sto lat. Pozostałe dwa mieszczą się w Rzymie i Fromborku.